16.09.2013, 00:05

Prichádza koniec jednej éry. Trhy to cítia

Vojny v Sýrii sa už trhy neboja. Nervozita sa však nekončí. Fed čaká veľké rozhodnutie.

Na trhoch prestáva byť cítiť strach z vypuknutia vojenského konfliktu v Sýrii. Avšak nervozita zostane aj v budúcom týždni relatívne vysoká. Čaká nás zasadnutie americkej centrálnej banky. Táto udalosť môže udať tón ďalším týždňom a možno aj mesiacom na finančných trhoch. Investori teraz v priemere vsádzajú na to, že Fed obmedzí mesačnú podporu trhov o 10 mld dolárov. Akékoľvek vyššie priškrtenie prísunu lacných peňazí by znamenalo útek špekulantov k bezpečnejším aktívam. V tú chvíľu by sa dostal do stredu záujmu americký dolár, ktorý by posilňoval voči euru. Ak Fed zostane pri svojej súčasnej politike a naďalej bude každý mesiac posielať na trhy 85 mld dolárov, mohlo by to naopak vliať investorom viac odvahy do žíl. Na trhoch by sa to odrazilo v oslabovaní dolára voči európskej mene. Rozhodnutie Fedu je vo hviezdach. Moc majú v rukách americkí centrálni bankári. To znamená jediné. Na trhoch bude v budúcom týždni panovať veľká nervozita. Tá sa môže prejaviť ako výraznými výkyvmi kurzu dolára, tak aj zvýšenou volatilitou na akciových indexoch.

Pred zasadnutím americkej centrálnej banky bude pozorne sledovaná situácia na amerických štátnych dlhopisoch. Výnos 10-ročných amerických štátnych bondov sa naďalej drží len tesne pod 3 % pri svojich dvojročných maximách. Ak americká centrálna banka pristúpi v budúcom týždni k razantnejšiemu utiahnutiu svojej menovej politiky, výnosy amerických cenných papierov by mohli magickú 3 % hranicu prekonať. To by znamenalo prepad cien amerických štátnych dlhopisov.

V posledných týždňoch sa pozornosť investorov z celého sveta zamerala na jednu komoditu - ropu. Cena ropy Brent vystrelila až nad 115 USD za barel. Mohol za to predovšetkým strach z americkej invázie do Sýrie a paralyzovanie celej "ropnej" oblasti Blízkeho východu. Teraz sa situácia prejasňuje. Čím viac budú trhy vsádzať na mierové riešenie konfliktu, tým viac by sa mohla upokojovať situácia na trhoch s "čiernym zlatom". Vsádzame preto na pozvoľný pokles cien ropy Brent.

Jiří Cihlář, Next Finance
Jiři Cihlář

analytik Next Finance

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.