Do pohárovej Európy vykročil Ružomberok

09.05.2006, 00:00

Víťazom druhej najvýznamnejšej domácej futbalovej súťaže Slovenského pohára sa stal po prvý raz v histórii MFK Ružomberok. Vo včerajšom finále na ihrisku bratislavského Interu zvíťazil nad Spartakom Trnava až v pokutovom rozstrele, keď sa zápas v riadnom hracom čase i v predĺžení skončil bez gólov a rozhodujúcu jedenástku premenil Jan Nezmar.
Je to dôstojný príspevok vedenia klubu, realizačného tímu a hráčov k 100. výročiu osláv založenia organizovaného futbalu v Ružomberku.
Víťazný tím dostal za prvenstvo poukaz od Slovenského futbalového zväzu na 600 000 Sk, porazený finalista z Trnavy 300 000 Sk a usporiadajúci klub Inter Bratislava stotisíc korún. Okrem toho Liptáci získali aj klubovú prémiu 2 500 000 Sk.
Víťaz si automaticky zabezpečil štart v 3. predkole Pohára UEFA. V prípade, že Ružomberok vyhrá aj Corgoň ligu a získa titul majstra Slovenska, bude štartovať v Lige majstrov, účasť v 3. predkole čaká Trnavu bez ohľadu na jej umiestenie v ligovej tabuľke. Ďalším účastníkom Pohára UEFA by tak bola Artmedia Bratislava a ďalšiu miestenku môže ešte dostať prípadný vyžrebovaný víťaz európskej súťaže fair-play.
V prvom polčase mali jednoznačne prevahu zverenci trénera Františka Komňackého. Vytvorili si trvalý tlak a do gólových šancí sa po pekných kombináciách dostali postupne Jendrišek, Božok, Nezmar či Sapara, ale trnavská obrana stála pevne na nohách. Nezvládla až záverečné minúty pred odchodom do kabíny, keď Semanko po druhý raz fauloval Jendriška, uvidel druhú žltú a následne aj červenú kartu a musel sa porúčať z ihriska. Následnú presilovku však Ružomberčania nevyužili, nasledovalo predĺženie 2x15 minút. Gól nepadol, a tak prišli na rad pokutové kopy, v nich pomerom 4:3 zaslúžene rozhodli Liptáci.
Tréner Trnavy Jozef Adamec pre disciplinárny trest stretnutie sledoval a udeľoval pokyny svojmu asistentovi Jozefovi Šuranovi iba z priestoru pod hlavnou tribúnou v tejto sezóne najviac zaplneného hľadiska Interu.

SLOVENSKÝ POHÁR
Finále v Bratislave:
Spartak Trnava -- MFK Ružomberok 0:0 -- 0:0 po predĺžení, 3:4 na pokutové kopy. Pred 8 426 divákmi rozhodoval Micheľ, ŽK: Semanko, P. Ďuriš -- Laurinc, Jendrišek, ČK: 45. Semanko po druhej ŽK za faul.
Trnava: Hrdina -- Fall (60. M. Molnár), Hrabal, Poljovka, Čvirik -- Semanko, P. Ďuriš, Kopúnek, Husár (82. V. Labant) -- Kriss (55. Filip), Kožuch
Ružomberok: Hajdúch -- Pospíšil, Dvorník, Laurinc, Kotrys -- Zbožínek (64. Dovičovič) -- Žofčák, Sapara, Božok (71. Ďubek) -- Jendrišek, Nezmar.