Dudáš po proteste strieborný

14.03.2006, 23:00

Slovenská výprava získala na IX. zimných paralympijských hrách v Turíne druhú medailu, tentoraz striebornú, hoci pôvodne bola "len" bronzová. Zaslúžil sa o ňu Košičan Radomír Dudáš s navádzačom Marošom Hudíkom v zjazdárskych súťažiach zrakovo postihnutých mužov v super G. Tridsaťpäťročný Dudáš si na zjazdovke v Sestriere vybojoval už tretiu olympijskú medailu v kariére, pred štyrmi rokmi v Salt Lake City získal striebro v slalome a bronz v obrovskom slalome. Slovenská dvojica obsadila pôvodne tretie miesto, a keď sa už chystala na vyhlasovanie víťazov, bronz sa nečakane zmenil na striebro. Talianska výprava totiž podala protest proti víťazstvu Nemca Gradwohla, ktorý počas jazdy prekročil s navádzačom povolenú vzdialenosť. Jury protest uznala, poradie sa zmenilo a zo zlata sa tešil domáci Dal Maistro a striebro sa ušlo Slovákom. Slovensko má po Dudášovej bronzovej medaile zo ZPH celkovo 26 cenných kovov (bilancia 0 - 13 - 13).

21. máj 2024 12:32