Kamerun skončil po penaltovej dráme

05.02.2006, 23:00

Africký pohár národov vo futbale už pozná kvarteto semifinalistov. Po piatkových postupoch domáceho Egypta (zdolal Kongo 4:1) a Senegalu (zdolal Guineu 3.2) sa v sobotňajších dramatických štvrťfinálových zápasoch tešili z postupu reprezentanti Nigérie a Pobrežia Slonoviny. O postupe oboch mužstiev rozhodli až strely zo značky pokutových kopov. Nigéria vyradila druhý celok základnej C-skupiny a obhajcu titulu Tunisko. V riadnom hracom čase sa zápas skončil výsledkom 1:1, o víťazovi rozhodla v rozstrele až ôsma séria. Ešte dramatickejšie divadlo sa odohralo v zápase Pobrežia Slonoviny s Kamerunom. Počas úvodných 90 minút diváci gól nevideli. Vedenia sa ujalo Pobrežie Slonoviny krátko po začiatku predĺženia, ale Kamerun potreboval na vyrovnanie iba tri minúty. Rozhodnutie priniesli až pokutové kopy, kde najskôr premenilo svoje pokusy všetkých 10 hráčov v poli z každého tímu i obaja brankári. Začínalo sa odznova, oba tímy nasadili svoje najväčšie hviezdy. Kamerunský útočník FC Barcelona Samuel Eto´o však bránku prekopol a keď sa na druhej strane nemýlil kanonier FC Chelsea Didier Drogba, z postupu do semifinále sa tešili hráči Pobrežia Slonoviny. Futbalisti tejto krajiny prekonali vlastný rekord z roku 2002. Vtedy bolo treba celkovo 21 penált, aby sme spoznali víťaza finále APN, a práve Pobrežie Slonoviny zdolalo vo finále turnaja Ghanu 11:10 v rozstrele. "Som hrdý na svojich hráčov. Nikdy som o ich schopnostiach nepochyboval. Obzvlášť, keď sme sem prišli, všetci vraveli, že sme si nezaslúžili ani len miesto na MS v Nemecku," povedal francúzsky tréner "slonov" Henri Michel, ktorý zažil spolu s Michelom Platinim, Alainom Giressom, Luisom Fernandezom a Jeanom Tiganom v 80. rokoch minulého storočia najväčšiu slávu francúzskeho futbalu. Reprezentácia Pobrežia Slonoviny je jediným africkým účastníkom MS, ktorá si vybojovala účasť v semifinále Afrického pohára národov.
Štvrťfinále -- piatok: Guinea -- Senegal 2:3 (1:0), Egypt -- DR Kongo 4:1 (2:1), sobota: Tunisko -- Nigéria 1:1 p (1:1, 0:1), na pokutové kopy 5:6, Kamerun -- Pobrežie Slonoviny 1:1 pp (0:0, 0:0), na pokutové kopy 11:12 u semifinálové dvojice: Nigéria -- Pobrežie Slonoviny, Senegal -- Egypt.

03. máj 2024 22:55