Va Vaduze nečakané zaváhanie Galisovcov

18.08.2005, 00:00

Slovenskí futbaloví reprezentanti mali včera obrovskú príležitosť poistiť si druhé miesto v tabuľke 3. kvalifikačnej skupiny o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta vo futbale v Nemecku. Po remíze Ruska v Lotyšsku (1:1) však nečakane stratili body na pôde outsidera z Lichtenštajnska. Po bezgólovej remíze vo Vaduze prakticky stratili šance na priamy postup z druhého miesta a skomplikovali si aj cestu do baráže.
Slovenskí reprezentanti sa od úvodného hvizdu pustili do svojho súpera. Už vo štvrtej minúte sa výbornou strelou spoza šestnástky prezentoval norimberský fantóm Mintál, no jeho pokus zneškodnil domáci brankár Jehle. V ďalších minútach sa do vynikajúcich príležitostí dostal robustný Jakubko. Najprv neprestrelil obranu domácich, potom po výbornom priamom kope Karhana v dobrej pozícii minul a najväčšiu príležitosť spálil v 22. minúte, keď v obrovskej príležitosti hlavou netrafil prázdnu bránku Lichtenštajnska. Domáci sa v prvom polčase len zriedkavo dostávali na polovičku Slovenska. Ich útoky sa väčšinou končili už na poliacej čiare. Veľmi blízko ku gólu mali Galisovi zverenci v 28. minúte - hlavičku Vitteka však senzačným spôsobom zneškodnil dovtedy najlepší hráč domácich Jehle. V závere polčasu poškodil slovenský tím francúzsky rozhodca Bertrand Layec, ktorý po jasnej ruke domáceho obrancu Büchela neodpískal penaltu. Arbitri sa však činili aj na opačnej strane. Futbalisti Lichtenštajnska sa do prvej príležitosti dostali v samom závere polčasu a hneď sa skončila gólom. Našťastie, postranný rozhodca ešte predtým videl údajný ofsjad. Do druhého polčasu nastúpili hostia po dvoch zmenách v zostave. Na hrote útoku vystriedal Jakubka Reiter a v strede poľa dostal namiesto Hlinku príležitosť Sninský. Striedajúci Reiter mal v 53. minúte na kopačke gól, ale ideálnu prihrávku Vitteka nedokázal premeniť. V ďalších minútach slovenskí futbalisti znervóznili a začali robiť zbytočné chyby. Jednu z mála vydarených akcií zakončil Karhan strelou do Jehleho rúk. Ďalšiu vyloženú príležitosť spálil aktívny Vittek, ktorý lobom neprekvapil pozorného brankára Lichtenštajnska. V dramatických záverečných minútach sa striedali šance na oboch stranách, ale Vittek, Reiter či na druhej strane Beck a Ritzberger svoje príležitosti nevyužili.

KVALIFIKÁCIA MS 2006
3. kvalifikačná skupina: Lotyšsko - Rusko 1:1 (1:1), góly:
6. Astafjevs - 26. Aršavin, 8 000 divákov, Lichtenštajnsko - Slovensko 0:0, ŽK: R. Beck - Had. Rozhodovali: Layec - Faye, Reinbold (všetci Fr.), 1150 divákov.
Lichtenštajnsko: Jehle - Telser, Martin Stocklasa, Wolfinger, Michael Stocklasa (90. Ritzberger) - Vogt (79. Frick), Ronny Büchel, Martin Büchel, Rohrer (87. Alabor) - Roger Beck, Thomas Beck
SR: Čontofalský - Zabavník, Kratochvíl, Had - Kisel, Karhan, Hlinka (46. Sninský), Greško (56. Slovák) - Mintál - Jakubko (46. Reiter), Vittek

1. Portugalsko 8 6 2 0 24:4 20
2. SR 9 5 3 1 22:7 18
3. Rusko 8 4 3 1 16:11 15
4. Lotyšsko 9 4 2 3 16:15 14
5. Estónsko 9 3 2 4 12:15 11
6. Lichtenštajnsko 8 1 1 6 9:19 4
7. Luxembursko 8 0 0 8 4:32 0

Zostávajúci program, sobota 3. septembra: Rusko - Lichtenštajnsko, Portugalsko - Luxembursko, Estónsko - Lotyšsko, streda 7. septembra: Lotyšsko - SLOVENSKO, Rusko - Portugalsko, Lichtenštajnsko - Luxembursko, sobota 8. októbra: SLOVENSKO - Estónsko, Portugalsko - Lichtenštajnsko, Rusko - Luxembursko, streda 12. októbra: SLOVENSKO - Rusko, Portugalsko - Lotyšsko, Luxembursko - Estónsko