Halinárová majsterkou Európy v šprinte

26.02.2003, 23:00

Slovenská biatlonistka Martina Halinárová sa stala včera v talianskom stredisku Forni Avoltri majsterkou Európy v rýchlostných pretekoch na 7,5 km. Dvadsaťdeväťročná Slovenka, ktorá vyštartovala na trať šprintu s číslom dva, získala svoju druhú individuálnu medailu z veľkého medzinárodného podujatia. V roku 1999 obsadila na MS v Kontiolahti v stíhacích pretekoch 2. miesto. Halinárová vo Forni Avoltri veľmi dobre bežala a ani strelecky to nebolo najhoršie, keď netrafila iba jeden terč v stoji. Titul európskej šampiónky však nie je jej prvým v kariére. V roku 2000 na ME v poľskom Koscielisku získala zlato v štafete na 4 x 7,5 km spolu s Annou Murínovou, Marcelou Pavkovčekovou a Soňou Mihokovou.
"Vyšla mi prvá streľba v ľahu, s ktorou som v posledných pretekoch Svetového pohára v Östersunde mala problémy. Počas pretekov bolo dosť teplo, sneh sa topil a mne to vôbec nevyhovovalo. Bežecky i strelecky som však zvládla aj tieto nepriaznivé podmienky celkom dobre. Mala som dvojku, keďže rada štartujem hneď na začiatku, aj toto mi hralo do kariet," uviedla Martina Halinárová, ktorá vstúpila do seriálu Svetového pohára 2002/2003 až v januári a v každom z posledných ôsmich štartov bodovala! Jej najlepším umiestnením bola 10. priečka v Holmenkollene v stíhacích pretekoch na 10 km. So stratou 9,7 s na slovenskú biatlonistku skončila na 2. mieste Svetlana Išmuratovová z Ruska, bronz si vybojovala Bieloruska Kaciarina Ivanovová (+24,3 s).
Ešte pred zlatým úspechom Halinárovej sa darilo aj slovenskej juniorskej reprezentácii, ktorá zásluhou Miroslava Matiaška získala striebornú medailu. Pred brata slovenského olympionika Marka sa dostal iba "zlatý" Rakúšan Simon Eder, o ktorého triumfe rozhodla najmä jeho bezchybná streľba. Vo zvyšných dvoch súťažiach, rýchlostných pretekoch mužov a junioriek sa už Slováci nepresadili, víťazstvá si odniesli Ukrajinec Korobejnikov, resp. Ruska Burdygová.
Historická medailová bilancia Slovenska z ME sa po včerajšku rozrástla na trinásť medailí (2 -- 8 -- 3), o rozšírenie tejto zbierky sa môžu pokúsiť slovenskí reprezentanti už dnes, keď sú na programe stíhacie preteky mužov (na 12,5 km) a žien (10 km).
VÝSLEDKY
Rýchlostné preteky -- ženy (7,5 km): 1. HALINÁROVÁ (SR) 27:09,5 min. (1), 2. Išmuratovová (Rus.) +9,7 (1), 3. Ivanovová (Biel.) +24,3 (2),... 36. SLEZÁKOVÁ (SR) +3:18,9 (2), juniorky (7,5 km): 1. Burdygová (Rus.) 28:59,7 (2), 2. Ananková (Biel.) +1,2 (1), 3. Jacquinová (Fr.) +3,7 (0),... 20. HASILLOVÁ (SR) +2:15,5 (3) u muži (10 km): 1. Korobejnikov (Ukr.) 26:06,6 min. (0), 2. Dračev (Biel.) +2,8 s (1), 3. Pump (Nem.) +12,6 (1), ... 19. Marek MATIAŠKO +1:13,9 (2), 22. HURAJT +1:21,2 (3), 43. NOVÁK +2:27,0 (4), 56. VOZÁR (všetci SR) +4:51,8 (2), juniori (10 km): 1. Eder (Rak.) 26:51,4 min. (0), 2. Miroslav MATIAŠKO +41,7 s (2), 3. Čudov (Rus.) +43,2 (3),... 17. ŠIMOČKO +1:52,3 (3), 31. KAZÁR +2:56,2 (4), 49. SANITRA (všetci SR) +4:42,9 (4).

23. máj 2024 10:13