Slovinský cyklista Tadej Pogačar. FOTO: TASR/AP

Pogačar si pripísal desiate etapové víťazstvo, Sagan finišoval na 155. mieste

06.07.2023, 19:24

Cyklisti absolvovali takmer 145 km dlhú trať z Tarbes do Cauterets-Cambasque, ktorá im dala zabrať najmä v troch náročných stúpaniach a počas nej prešli celkovo 3900 výškových metrov.

Slovinský cyklista Tadej Pogačar z tímu UAE Team Emirates zvíťazil vo štvrtkovej 6. etape Tour de France. V druhej horskej etape 100. ročníka triumfoval po tom, čo v záverečnom stúpaní nechal za sebou s vyše 24-sekundovým mankom Dána Jonasa Vingegaarda. Ten odštartuje do ďalšej etapy v žltom drese pre lídra priebežného poradia. Tretí prišiel do cieľa Nór Tobias Halland Johannessen (Uno-X Pro Cycling Team).

Pre 24-ročného Pogačara to bolo celkovo 10. etapové víťazstvo na TdF a prvé na prebiehajúcom ročníku. Jai Hindley, ktorý štartoval v žltom drese, mal na víťaza stratu 2:39 a v celkovom hodnotení sa zosunul z prvej na štvrtú priečku.

Slováka Petra Sagana klasifikovali na 155. mieste s mankom 32:24 minút na víťaza. Priebežne je na 137. mieste celkového poradia so stratou 1:28:08 h.

O únik sa snažili od úvodných metrov

Od úvodných metrov sa niekoľkí cyklisti snažili o únik, aktívni boli najmä Alaphilippe, Van Aert, Van der Poel či Trentin. Do 10 km sa na čele sformovala skupina 15 jazdcov, za nimi bola s približne 40-sekundovým odstupom päťčlenná skupina. Ešte pred prvou horskou prémiou sa obe skupiny spojili a skupina 20 jazdcov mala na pelotón približne trojminútový náskok.

Stúpanie tretej kategórie Côte de Capvern-les-Bains najlepšie zvládol Powless, ktorý získal dva body. O 20 km nasledovala šprintérska prémia, v ktorej si Coquard pripísal 20 bodov, za ním nasledovali Van Aert (17) a Van Der Poel (15). Peter Sagan bol v tom čase súčasť pelotónu a nebodoval.

Stúpanie na legendárny Tourmalet

Pred 12-kilometrovým stúpaním Col d‘Aspin s priemerným sklonom 6,5 percenta sa pelotón vzdialil šprintérom. Iniciatívu prevzali jazdci tímu Jumbo-Visma. Aj druhá horská prémia sa stala korisťou Powlessa, ktorý získal 10 bodov a priebežne sa posunul do čela súťaže vrchárov. Guerreiro si pripísal 8 a Van Aert 6. Počas zjazdu sa Van der Poel snažil o nástup do úniku, ale skupina si ho postrážila.

Stúpanie na legendárny Tourmalet s celkovou dĺžkou 17 km sa začalo 63 km pred cieľom a krátko na to sa z čele skupiny odpojil Van der Poel. Tempo pelotónu v tom čase udával tím Jumbo-Visma, predovšetkým Kelderman s Vingegaardom. Pogačar im dokázal sekundovať, naopak priebežný držiteľ žltého trička Jai Hindley nestačil na ich tempo. Peter Sagan mal v tom čase manko 16 minút na lídra. Horskú prémiu Col du Tourmalet napokon získal Johannessen (20 bodov) pred Guerreirom (15) a Shawom (12). Powless získal 6 bodov za 6. miesto.

Desať víťazných etáp

Na čele boli v tom čase Kwiatkowski, Guerreiro, Shaw a Johannessen. Van Aert, Vingegaard, Pogačar a Powless boli za nimi s 30-sekundovou stratou. Šiesta etapa vyvrcholila po 16 km stúpaní Cauterets. Van Aert bol na čele vedúcej skupiny, postupne z nej však viacerí odpadli. Podľa očakávania sa Vingegaard a Pogačar dostali do úniku v stúpaní, keď ich tempu nestačil ani Kwiatkowski. Necelé tri kilometre pred cieľom sa Pogačar odtrhol od Vingegaarda, ktorý na to nedokázal zareagovať. Slovinec mal napokon v cieli 24-sekundový náskok.

"Moja forma je dobrá a dúfam, že si to tak aj udržím. Včera som mal určité obavy, no dnes cítim veľkú úľavu. Mám 10 víťazných etáp na Tour de France, približujem sa Markovi," poznamenal Pogačar, ktorý narážal na rekordných 34 víťazstiev Marka Cavendisha.

Po dvoch horských etapách je v piatok na programe rovinatá Mont-de-Marsan - Bordeaux s celkovou dĺžkou 169,9 km.

01 - Modified: 2024-04-03 22:06:46 - Feat.: - Title: "Je čas zasadnúť opäť do sedla." Sagan začal po operácii trénovať 02 - Modified: 2024-03-21 17:27:20 - Feat.: - Title: V Senici našli telo zastrelenej cyklistky. Vrahom má byť bývalý manžel, ktorý si potom vzal život 03 - Modified: 2024-03-19 13:50:00 - Feat.: - Title: KVÍZ Viete, ktoré známe osobnosti si kúpili druhý domov a kde? Otestujte sa! 04 - Modified: 2024-02-23 13:28:51 - Feat.: - Title: Peter Sagan musel podstúpiť operáciu. Má problémy so srdcom a bude musieť vynechať preteky 05 - Modified: 2023-12-16 19:02:53 - Feat.: - Title: Víťazom ankety Zlatý pedál sa stal premiérovo Martin Svrček
28. apríl 2024 00:17