23.04.2016, 13:02

Nemeckí investori si brúsia zuby na Rusko. Chcú nakupovať veľké firmy

Nemci sú pripravení zúčastniť sa na privatizácii ruských štátnych aktív, pričom záujem prejavili prakticky o všetky firmy zaradené do privatizačného programu.

Nemeckí investori si brúsia zuby na Rusko. Chcú nakupovať veľké firmy
Zdroj: Reuters

Povedal to tento týždeň šéf Ruského fondu pre priame investície (RDIF) Kirill Dmitriev. Informovala o tom agentúra TASS.

"Evidujeme záujem zo strany finančných inštitúcií a strategických investorov, ktorí skúmajú synergický potenciál," povedal Dmitriev po tohtotýždňovom stretnutí s nemeckými podnikateľmi v Stuttgarte. Na stretnutí sa podľa neho zúčastnili zástupcovia zhruba 30 nemeckých firiem z automobilového, ako aj leteckého priemyslu, ďalej z technologického sektora aj z oblasti výroby zdravotníckej techniky. Diskusie o vstupe do ruských podnikov by mali pokračovať na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade, ktoré sa uskutoční 16.-18. júna.

"Majú záujem o investície do viacerých aktív," dodal Dmitriev s tým, že firmy považujú súčasné obdobie za vhodné na takéto investície. Očakávajú totiž skorú zmenu politickej situácie, ktorá by im plány umožnila zrealizovať. Fond už spolupracuje na viacerých spoločných projektoch s Francúzmi a Talianmi a Dmitriev verí, že čoskoro bude môcť oznámiť spoločné projekty aj s nemeckými investormi. Ako uviedol, investori v Nemecku dúfajú, že sankčný režim voči Rusku sa v júni zmierni a do konca roka ukončí.

Rusko plánuje tento rok predať podiely vo viacerých veľkých podnikoch. Medzi nimi by mali byť aj také spoločnosti ako ropné koncerny Rosnefť a Bašnefť, jedna z najväčších bánk VTB, svetový producent diamantov Alrosa a lodiarsky gigant Sovcomflot.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.