Aktivisti Trumpovi doručili kus Berlínskeho múru
Podľa aktivistov má ísť o pripomenutie, že Spojené štáty sa kedysi zasadzovali za svet bez múrov a otvorenú spoločnosť.
Podľa aktivistov má ísť o pripomenutie, že Spojené štáty sa kedysi zasadzovali za svet bez múrov a otvorenú spoločnosť.
Žiadne múry, ktoré rozdeľujú ľudí a obmedzujú slobodu, nie sú tak vysoké ani tak dlhé, aby nemohli byť zničené, poznamenala nemecká kancelárka.
Dnes je 30. výročie pádu Berlínskeho múru.
Aj napriek výraznému zblíženiu životnej úrovne oboch častí krajiny v uplynulých 30 rokoch sú aj dnes viditeľné mnohé rozdiely.
Rozdiel medzi priemerným platom vo východnom a západnom Nemecku bol v uplynulom roku 550 eur, čo je o 90 eur menej ako v roku 2017.
Bol symbolom i zhmotnením železnej opony a politického rozdelenia sveta na Východ a Západ. Berlínsky múr postavili, aby udržal pri živote komunistický režim Nemeckej demokratickej republiky, a keď pred 30 rokmi padol, boli zrátané aj jej dni.
Západonemecké veľvyslanectvo v Prahe pred 30 rokmi doslova praskalo vo švíkoch. V jeho útrobách a areáli sa tiesnilo niekoľko tisíc ľudí, ktorí dúfali, že sa práve odtiaľto dostanú na vysnívaný Západ.
Nemecký prezident pozval okrem slovenskej novozvolenej prezidentky aj hlavy okolitých štátov.
Archeológovia objavili skrytý tunel pod bývalým Berlínskym múrom. Pred viac než 50 rokmi ho odhalila Stasi a nariadila jeho zasypanie.
Túžil sa slobodne vyjadrovať a zaplatil za to vysokú cenu. Hoci bol iba školák, tajná východonemecká polícia Stasi ho zatkla a uväznila.
Ak sa chystáte do hlavného mesta Nemecka, zabudnite na fotografie slávnej pamiatky bez prekážky.
Berlínsky múr začal východonemecký komunistický režim stavať presne pred 55 rokmi 13. augusta 1961.