Vysoký dopyt a nízka ponuka na trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami tlačia ceny bytov a domov nahor. Vlani stúpli najvýraznejšie za posledných 11 rokov.
Investičná kúpa nehnuteľností tvorí zhruba pätinu predaja, hovorí prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.
Koniec januára je posledný termín na podanie priznania k dani z nehnuteľností.
V posledných rokoch sa hodnota nehnuteľností v porovnaní s príjmami obyvateľstva zvyšuje príliš rýchlo, časť kupujúcich je preto nútená preorientovať sa na menšie byty.
Investori do nehnuteľností majú dve možnosti. Kúpiť budovu ako aktívum alebo nakúpiť celú firmu, ktorá budovy vlastní.
Maďarské či rakúske pohraničné obce ponúkajú v niektorých prípadoch až 40-percentnú zľavu v porovnaním s okolím hlavného mesta.
Teraz je dôležité otvoriť debatu, aké verejné služby v skutočnosti potrebujeme a či sa nedajú poskytovať lacnejšie.
Rozhovor s výkonným riaditeľom Podnikateľskej aliancie Slovenska Petrom Serinom.
O tom, či sa od januára 2020 tieto dane zvýšia a o koľko, budú ešte rozhodovať bratislavskí poslanci na decembrovom rokovaní.
V Česku budú môcť podnikať realitní makléri už len na viazanú živnosť. „Môžeme hovoriť doslova o realitnej džungli, ktorá si už nutne vyžadovala reguláciu a písané pravidlá,“ skonštatoval pre HN Mojmír Plavec, realitný advokát a tajomník Realitnej únie.
Delili ste sa o izbu so súrodencom? Alebo spíte v spálni spolu s dieťaťom? Ak áno, žijete v niečom, čo európski štatistici nazývajú preplnená domácnosť.
V medziročnom porovnaní stúpli ceny bytov a domov najrýchlejšie za posledné tri roky.
Ide o druhý realitný projekt spoločnosti MiddleCap v Londýne.