Kde, kedy a za koľko? Cudzinci sa u nás nevyznajú
Štát sa chce počas najbližších rokov zamerať na zdokonalenie spolunažívania Slovákov s inými národmi. Konkrétny plán však nemá.
Štát sa chce počas najbližších rokov zamerať na zdokonalenie spolunažívania Slovákov s inými národmi. Konkrétny plán však nemá.
Cudzinci na Slovensku sú neraz zmätení, nevedia, čo od nich štát chce. Príkladom je plošné testovanie. Nevedeli, čo majú robiť, nemali dostatok informácií, opisuje riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry Elena Gallová Kriglerová. Pomohlo by, keby sme si pri integrácii vzali príklad zo škandinávskych krajín.
Zjednodušenie príchodu vysokokvalifikovaných cudzincov je súčasťou Plánu obnovy. Splnenie ambiciózneho cieľa však brzdí viacero faktorov.
Migranti prichádzajú na falošné víza, aj na severnú časť ostrova. Odtiaľ potom prejdú zelenou líniou na územie Európskej únie.
Od piatka môžu cestovať za prácou do Česka bez obmedzení len tí našinci, ktorí pracujú 30 kilometrov od najbližšieho hraničného priechodu. Ako sa darilo pendlerom v prvej vlne koronavírusu?
Najväčšia migrácia prebieha v rámci kontinentu, teda z jednej africkej krajiny do druhej, uviedol pre HN Mukhisa Kituyi, generálny tajomník Konferencie OSN pre obchod a rozvoj.
Utečenci, migranti a iní ľudia na úteku čelili počas karantény diskriminácii a rasizmu. Upozorňujú na to viaceré ľudskoprávne organizácie na Slovensku i v zahraničí.
Na papieri to vyzerá pekne. Bratislavský kraj je podľa európskeho štatistického úradu Eurostat v prvej šestke najbohatších regiónov Európskej únie.
Niektoré africké vlády boli doslova donútené prijať systémy kontroly migrácie, ktoré by samy nikdy neboli vytvorili v súlade s demokratickými princípmi, hovorí pre HN Globálne investigatívna novinárka Simone Schlindwein.
Osem mesiacov trvajúce demonštrácie napokon ukončili 30-ročnú diktatúru v krajine.
Rohingovia v bangladéšskom Kutupalongu majú obavy zo šírenia ochorenia. Tábor je preplnený, vírus by sa tu šíril ako požiar.
Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta sa vlani v septembri dohodli na prechodnom systéme automatického prerozdeľovania migrantov zachránených v Stredozemnom mori, ktorý je založený na dobrovoľnej báze.
Po Sýrii ide o druhú najväčšiu migračnú krízu na svete. Ešte pred príchodom koronavírusu z krajiny podľa odhadov Medzinárodnej organizácie pre migráciu utieklo zhruba päť miliónov ľudí.
Na palube vládne napätie a posádka stále žiada o povolenie na zakotvenie.
„Mám 37 rokov a za celý život som videl iba vojnu. Preto som odišiel. Nechcel som, aby moje deti takto žili,“ hovorí otec rodiny, ktorá migrovala z Iraku. Nedávno ich prepustili z tranzitnej zóny na maďarsko-srbskej hranici – strávili v nej dva roky.
Ako ste sa sem dostali? S akými problémami ste sa museli popasovať? Ako sa vám žije na Slovensku? Aj na tieto otázky odpovedajú cudzinci z Kazachstanu, Ukrajiny, Peru, Grécka a Ruska.