17.12.2014, 14:04

Rubeľ potrebuje pomoc, pripustil Medvedev

Prepad kurzu ruského rubľa si žiada zásah, ktorý by však mal vychádzať z trhových mechanizmov. Tvrdá regulácia menového trhu nie je nutná, povedal ruský premiér Dmitrij Medvedev. Vláda kvôli turbulenciám ruskej meny usporiadala stretnutie, ktorého sa zúčastňujú aj guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullinova a predstavitelia energetických firiem Rosnefť a Gazprom. Rubeľ sa podľa Medvedeva pohybuje v pásme, ktoré nie je pre hospodárstvo bezpečné.

Obavy o situáciu v Rusku vyslovila tiež Európska komisia. "Ekonomický vývoj v Rusku sledujeme so znepokojením," citovala agentúra Reuters nemenovaného únijného činiteľa. "Nikto nemá záujem na tom, aby sa Rusko prepadlo do hlbokej hospodárskej krízy," dodal.

Súčasný pád rubľa a ekonomické ťažkosti Ruska sú porovnateľné s bankrotom Ruska v roku 1998, povedal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek pre agentúru ČTK. Spoločný je prudký pokles cien ropy na svetovom trhu. Podobné sú aj postupne narastajúce tlaky na oslabenie rubľa. Naopak rozdiel je podľa neho v príčinách krízy, kedy v roku 1998 bola spúšťačom neschopnosť splácať cenné papiere a teraz je to zrejme predovšetkým pokles cien ropy.

"Porovnanie súčasnej krízy ruskej ekonomiky s 'ruskou chrípkou' z roku 1998 v mnohých ohľadoch sedí. Miera závislosti ruskej ekonomiky na predajoch ropy zostala prakticky nezmenená, pretože v medziobdobí nedošlo k diverzifikácii ekonomiky, "uviedol Sobíšek. Podobné sú podľa neho aj postupne narastajúce tlaky na oslabenie rubľa. Rozdiel je však v tom, že v roku 1998 ruská centrálna banka bránila fixný kurz do posledného okamihu, teraz len miernila tempo prepadu hodnoty rubľa.

Určitá podobnosť podľa Sobíška existuje aj v tom, že kríza prichádza krátko po výraznom zvýšení vojenských výdavkov. "V roku 1998 šlo o čečenskú vojnu, tento rok ide primárne o anexiu Krymu, doplnenú o (oficiálnymi miestami nepotvrdzovanú) podporu povstalcov na východe Ukrajiny," upozornil.

Odlišný je však podľa Sobíška spúšťač krízy. "Vtedy ním boli krátkodobé cenné papiere GKO, ktoré ruská vláda prestala byť schopná splácať. Tentokrát o krízu vládnych financií nejde a hlavným spúšťačom zrejme bola zmena ceny ropy, "uviedol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.