Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Francúzky prezident Emmanuel Macron presadzuje svoju ekologickú agendu. Vláda totiž plánuje zaviesť ekodaň na letecké spoločnosti lietajúce z krajiny. Pre letecké spoločnosti, ktoré čelia viacerým problémom, to bude mať zdrvujúci dopad. 

Nová daň bude progresívna a vyberaná z cestovných lístkov v rozmedzí od 1,50 eura za ekonomickú triedu až po 18 eur za biznis triedu pri lete mimo Európu.

Francúzska ministerka dopravy Élisabeth Borneová uviedla, že peniaze použijú na ekologické projekty v doprave.

​Zástancovia ekodane vítajú, že francúzska vláda našla spôsob, ako pozitívne pôsobiť na životné prostredie a zmenu klímy. Kritici jej vyčítajú, že je príliš nízka na to, aby mala veľký vplyv.  

Letecký prepravca Air France tento krok silne odmieta. „Táto daň by pre skupinu Air France predstavovala dodatočné náklady vo výške viac ako 60 miliónov eur ročne,“ uviedla letecká spoločnosť vo vyhlásení.

Jej akcie v reakcii padli o 5,2 percenta. Akcie klesali aj ostatným leteckým spoločnostiam. Ryanair padol o 4,8 percenta, easyJet o štyri percentá a Lufthansa klesla v utorok o takmer tri percentá.

Analytikov sme sa opýtali, či Francúzsko spustí nový trend v zdaňovaní a ako to ovplyvní letecké spoločnosti.  

Analytikom sme položili nasledujúce otázky:

1.) Francúzsko presadzuje na európskej úrovni viac daní pre letecké spoločnosti. Môžeme očakávať nový trend pri zdaňovaní?
2.) Ako to môže ohroziť letecké spoločnosti?
3.) Môže to byť ďalšia rana pre nízkonákladovky?

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.