19.05.2011, 00:05

Strauss-Kahn. Muž v tieni škandálu

Šéfa Medzinárodného menového fondu obvinili zo sexuálneho obťažovania. Aké to bude mať dopady?

Dominique Strauss-Kahn. Snímka:Reuters

Kamil Boros analytik spoločnosti X-Trade Brokers. Sníka: HN
Jediným dopadom aféry šéfa MMF bude menšia nervozita, ktorej ale trhy vďačia skôr nedostatku iných správ, ktorých by sa obchodníci mohli chytiť. Jedným z cieľov MMF je poskytovanie pomoci problémovým krajinám výmenou za stanovené opatrenia, pokiaľ by teda MMF pod novým vedením prestal poskytovať pomoc, tak by poprel dôvod svojej existencie, čo je vylúčené.

 

Kamil Boros

analytik X-Trade Brokers

 

[[{"type":"hn-image","fid":"84393","attributes":{"class":"left","width":"80","height":"100"}}]]Menový fond je bez prvého muža

Zatknutie prvého muža MMF nemôže ohroziť snahy o finančnú podporu Portugalsku, prípadne ďalšie tranže Grécku.

Valér Demjan

analytik TRIM Broker

 

 
Radim Dohnal, analytik Saxo Bank
Samotné odsúdenie alebo neodsúdenie Strauss-Kahna by nemalo mať vplyv na rozhodovanie Menového fondu, čím by sa nemala ohroziť pomoc pre Grécko. Čo sa týka lepších podmienok pomoci pre Grécko, veľmi záleží na novom šéfovi Menového fondu, ktorý  podľa mnohých očakávaní nemusí byť Európan. Od vzniku inštitúcie v roku 1946 bolo všetkých 10 šéfov z Európy, z toho 4 Francúzi. Ak by sa novým šéfom stal neeurópan, nie je potom vylúčené, že doterajší proeurópsky postoj sa zmení na neutrálny.

 

Radim Dohnal

analytik Saxo Bank

 

Radovan Durana INESS Foto: INESS
Zdroj: INESS
Strauss-Kahnovo obvinenie je nepríjemnou udalosťou, zhodnotiť monetárne a fiškálne dopady tohto výletu je však náročné. Všeobecne sa vie, že vedenie Menového fondu a Svetovej banky si delí Amerika a Európa, každopádne dosadzovanie šéfa je hlavne vec politickej súťaže.

Radovan Ďurana

analytik INESS

 

[[{"type":"hn-image","fid":"83576","attributes":{"class":"left","width":"80","height":"100"}}]]Strauss-Kahn. Násilník alebo obeť?

Z rešpektovaného ekonóma a priznaného sukničkára sa zadržaním a uväznením razom stal násilník. Alebo tiež obeť politických machinácií.

 

Julie Hrstková

komentátorka iHNed.cz

 

Dominique Strauss-Kahn. Snímka:Reuters

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.