Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2012, 00:05

Mala by vláda zvýšiť dane? Hlasujte v Téme týždňa

Kedy by sa nám zvýšil rating? Ako vnímajú investori Slovensko? Analytici odpovedali pre Finweb.

 

Kamil Boros analytik spoločnosti X-Trade Brokers. Sníka: HN
Kamil Boros

 

X-Trade Boros

"Fico viackrát zopakoval, že verejné projekty na dlh sa starali o rast HDP a hodlajú v tom pokračovať. Toto je čisto grécka logika. Každý fiškálny stimul raz vyprchá a jediné čo nám po jeho vypršaní ostane, budú málo efektívne minuté peniaze a kopa dlhu. Pokiaľ sa budeme tejto logiky držať, tak bude ťažké zmierniť rast dlhovej krivky." Čítajte viac...

Radovan Durana INESS Foto: INESS
Zdroj: INESS
Radovan Ďurana

 

INESS

 

"Trhy posudzujú schopnosť slovenskej vlády vyberať dane, a teda schopnosť platiť úroky a splácať dlh krajiny. Zvyšovanie sadzieb neznamená vždy zvýšenie daňových príjmov, vyššie sadzby vplývajú na ekonomický rast. Ak trhy vyhodnotia dopady a rozsah sadzieb negatívne, môže sa to prejaviť na výslednom ratingu. Odklon od gréckej cesty v prípade Slovenska nastane až vtedy, keď sa zastaví rast zadlžovania krajiny a uskutočnia potrebné reformy vo výdavkoch." Čítajte viac..

Peter Goliaš, Ineko
Peter Goliaš


Ineko

 

"Pre trhy bude rozhodujúce, či vláda predloží dôveryhodný plán zníženia deficitu po 3% do roku 2013. Vláda by mala klásť väčší dôraz na znižovanie neefektívnych výdavkov než na zvyšovanie daní. Problémom zvyšovania najmä priamych daní je, že brzdia ekonomický rast a tým aj tvorbu pracovných miest, navyše zvyšujú motiváciu ľudí aj firiem vyhýbať sa ich plateniu. Kľúčové z pohľadu dlhodobej stability verejných financií bude, či vláda rozbehne prvého dôchodkového piliera, odvodového systému alebo zdravotníctva."

 

Robert Fico a Peter Kažimír. TASR/M.Baumann

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.