29.08.2013, 00:00

Útok na Sýriu môže zatriasť Amerikou

Aký dopad bude mať intervencia v Sýrii na trhy a svetové meny? Čítajte Tému týždňa.

Sýria. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Analytikov sme sa pýtali, aký dopad bude mať očakávaný vojenský útok na Sýriu a ktorú oblasť finančných trhov to môže najviac zasiahnúť.

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
Jaroslav Brychta
X-Trade Brokers

Miera vplyvu na trhy bude určená mierou neistoty nad ďalším osudom celého regiónu. Všeobecne však platí, že by ďalšia eskalácia konfliktu mala pomáhať bezpečným prístavom, teda americkému doláru a americkým štátnym dlhopisom a čiastočne aj japonskému jenu a zlatu. Trhy neznášajú neistotu a v týchto krízových obdobiach preto kapitál odteká z rizikových aktív s vyšším výnosom do hotovosti, alebo aktív, ktoré sú schopné uchovať si hodnotu aj v tých najťažších obdobiach. Silne citlivá je, samozrejme, tiež ropa, ktorej cena už tento týždeň začala prudko rásť.

[[{"type":"hn-image","fid":"192384","attributes":{"class":"left","width":"80","height":"100"}}]]Jiří Cihlář
Next Finance

Útok na Sýriu môže minimálne krátkodobo (horizont dní až týždňov) výrazne zvýšiť obavy na trhoch. V tej chvíli sa investori budú uchyľovať k bezpečnejším aktívam, ako je zlato alebo americký dolár. Naopak záujem o akcie bude klesať. Konflikt v Sýrii bude mať vplyv aj na ceny komodít - hlavne ropy. Zásah USA by ovplyvnil situáciu na celom Blízkom východe. Táto oblasť sa podieľa z tretiny na celosvetovej produkcii čierneho zlata. Cena ropy by mala aj v ďalších týždňoch rásť.

[[{"type":"hn-image","fid":"113888","attributes":{"class":"left","width":"80","height":"100"}}]]Vladimír Gešperík
Capital Markets

Pred vojnovým konfliktom zvyknú akciové trhy klesať, počas neho však už rásť. Hlavne po 20-percentnej rally od začiatku roka je možnosť vojny vhodná zámienka na realizovanie ziskov pred jeseňou, ktorá je historicky najvolatilnejším obdobím v roku.

Cena zlata a ropy zvykne pred vojnovým konfliktom rásť. Citlivo reagujú najmä automobilky a cestovné kancelárie. Naopak necyklická spotreba ako alkoholické nápoje či lieky môžu počas krízy dokonca rásť.

[[{"type":"hn-image","fid":"144189","attributes":{"class":"left","width":"80","height":"100"}}]]Marek Hatlapatka
Cyrrus

Nervozita z diania v Sýrii už vplyv na finančné trhy má, dochádza k výpredajom akcií a naopak k nárastu cien ropy. Ak skutočne dôjde k vojenskému útoku, očakávam ďalšie negatívnu reakciu na trhu a to predovšetkým na cyklicky citlivých akciových tituloch, bankách a poisťovniach.


[[{"type":"hn-image","fid":"133390","attributes":{"class":"left","width":"80","height":"100"}}]]Richard Koza
Atwel International

Domnievam sa, že najväčší problém pre trhy je neistota. Preto teraz klesajú, pretože ide o neistotu, či skutočne k zapojeniu USA do konfliktu dôjde alebo nie. Akonáhle sa situácia vyrieši - napr. vojenským útokom alebo rozhodnutím, že nie, investori budú mať jasno a paradoxne môžu trhy rásť.

Najväčší vplyv bude mať prípadný vstup USA podľa mňa na dolár. Dá sa očakávať, že vidina obrovských a dlhodobých vojenských nákladov na vedenie vojny bude vnímaná v očiach investorov negatívne. Deficity USA sa vďaka tomu môžu opäť zhoršovať a to povedie k tlaku na oslabovanie dolára.

[[{"type":"hn-image","fid":"176296","attributes":{"class":"left","width":"80","height":"100"}}]]Matúš Pošvanc
Upner

S dopadom na trhy treba počítať. Ak by sa zároveň región výraznejšie destabilizoval, napr. čo sa týka situácie v Egypte, tak dopad môže byť  aj výraznejší. Investori situáciu sledujú, pretože tá môže mať dopad nielen na ceny komodít, ale aj na hospodárenie štátov, ktoré do konfliktu potenciálne zasiahnu – USA, Veľká Británia, či Francúzsko. V prípade dlhšie trvajúcich intervencií sa môže ešte viac destabilizovať ich hospodárenie, pretože ide o značne zadlžené štáty.

Predpokladám, že to môže mať najviac dopad na komodity, ktorých cena môže rásť (napr. ropa, zlato, striebro). Ropa môže rásť vzhľadom na potenciálnu destabilizáciu regiónu, v ktorom sa ťaží. Zlato a striebro môžu rásť vzhľadom na vojnu samotnú – kovy slúžia ako obrana proti inflácii,  prostredníctvom ktorej môžu štáty vojnu financovať.

 

Sýria. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.