11.05.2009, 11:29

Centrica prevezme 20-% podiel v British Energy

Électricité de France (EdF) sa dohodla na predaji 20-% podielu v British Energy najväčšiemu britskému dodávateľovi plynu Centrica za 2,3 miliardy GBP (2,58 miliardy eur).

Centrica zaplatí 1,1 miliardy GBP v hotovosti a zvyšok vyrovná prevedením 51-% podielu v belgickej elektrárenskej spoločnosti SPE na EdF, ako vyplýva z dnešného vyhlásenia francúzskeho energetického koncernu. Šéf EdF Pierre Gadonneix uviedol, že dohoda otvára cestu, aby sa jeho koncern spoločne s Centricou podieľal na oživení jadrovej energetiky v Británii.

Francúzsky koncern EdF prevzal British Energy v januári za 12,5 miliardy GBP a stal sa najväčším britským dodávateľom elektriny. EdF a Centrica sa už vlani dohodli na tom, že britská plynárenská spoločnosť prevezme 25 % v British Energy. Akcionári Centrica sa však kvôli poklesu cien elektriny vyslovili proti takému vysokému podielu.     

British Energy prevádzkuje 8 jadrových elektrární vo Veľkej Británii. Britská vláda podporuje rozvoj jadrovej energetiky, a preto EdF a Centrica plánujú výstavbu 4 jadrových elektrární v krajine.     

Informovali o tom agentúry AP a DPA.     

(1 EUR = 0,89070 GBP)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.