03.06.2009, 09:45

Nezamestnanosť v úvode roka vzrástla

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v prvom štvrťroku tohto roka zvýšila na 10,5 percenta. Informoval o tom dnes Štatistický úrad. V poslednom kvartáli vlaňajška sa podiel ľudí bez práce ešte znížil na dlhoročné minimum 8,7 percenta (na snímke ministerka práce Viera Tomanová).

[[{"type":"hn-image","fid":"71813","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"200"}}]]Počet nezamestnaných sa v prvom štvrťroku zvýšil na 281.000 ľudí v porovnaní so 234.400 osobami v poslednom kvartáli 2008. Zamestnanosť od januára do konca marca klesla, a to na 2,39 milióna ľudí z 2,47 milióna zamestnaných v závere minulého roka.

Ďalšie miesta sú ohrozené

Podľa odlišnej metodiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny miera nezamestnanosti ku koncu marca po zhruba dva a pol roku opäť vzrástla nad desať percent. V apríli pre prepúšťanie v dôsledku hospodárskej krízy sa ďalej zvýšila, a to na trojročné maximum 10,92 percenta. Ďalšie tisícky pracovných miest sú podľa vlády ohrozené.

Rozdiely v údajoch medzi Štatistickým úradom a úradmi práce vyplývajú z odlišných spôsobov stanovenia počtu nezamestnaných. Prieskumy štatistikov sú založené na vybranej vzorke bez ohľadu na to, či sú osoby bez práce registrované. Úrady práce vychádzajú z počtu registrovaných nezamestnaných, ktorí sú navyše v danom období schopní nastúpiť do zamestnania.

You need to upgrade your Flash Player

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.