Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2021, 08:51

Krok k záchrane: Evergrande predáva podiel v banke, aby splatila dlh

Analytici upozorňujú, že predaj akcií banky fakticky predstavuje finančnú pomoc od vlády.

Krok k záchrane: Evergrande predáva podiel v banke, aby splatila dlh
Zdroj: Reuters

Zadlžená čínska realitná skupina Evergrande Group, ktorá má problémy so splácaním svojich záväzkov, predá časť svojho podielu v regionálnej banke Shengjing Bank štátnemu správcami aktív Shenyang Shengjing Finance Investment Group za 9,99 miliardy jüanov (1,5 miliardy dolárov). Evergrande má dnes ďalší termín splátky úrokov dlhopisov zahraničným veriteľom, upozornila agentúra Reuters.

Shengjing Bank je jedným z hlavných veriteľov Evergrande. Banka podľa vyhlásenia pre burzu požaduje, aby bol všetok čistý výnos z predaja použitý na úhradu dlhu, ktorý u nej Evergrande má.

Zahraničným veriteľom nezostane zrejme nič

To naznačuje, že Evergrande nebude môcť použiť finančné prostriedky na iné účely. Zrejme tak opäť nesplní svoje záväzky voči zahraničným veriteľom. Analytici upozorňujú, že predaj akcií banky fakticky predstavuje finančnú pomoc od vlády.

Evergrande má dnes splatiť zahraničným majiteľom dlhopisov 47,5 milióna USD. Minulý týždeň firme vypršal oficiálny termín pre vrátenie úroku 83,5 milióna dolárov zo zahraničných dlhopisov. Celkové záväzky spoločnosti Evergrande presahujú 300 miliárd dolárov.

Evergrande sa stala jednou z najproblémovejších firiem v Číne a potáca sa medzi chaotickým krachom s ďalekosiahlymi dôsledkami, riadeným kolapsom alebo menej pravdepodobnú vyhliadkou na záchranu zo strany Pekingu.

Nepriama pomoc štátu

Investori sa obávajú, že kolaps podniku by mohol ťažko zasiahnuť čínsky finančný systém a že negatívne vplyvy by sa mohli rozšíriť aj do zvyšku sveta.

Evergrande predá 1,75 miliardy akcií Shengjing Bank, čo predstavuje 19,93 percenta kapitálu banky. Podiel Evergrande v banke po predaji klesne na 14,75 percenta. Podiel Shengyang Shengjing naopak stúpne na 20,79 percenta a firma sa stane najväčším akcionárom banky. Podľa správy maklérskej firmy CCB International si Evergrande požičala od Shengjing Bank sedem miliárd jüanov.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje tiež uviedla, že Peking nabáda štátne firmy a štátom podporovaných developerov, aby kúpili niektoré aktíva Evergrande.

Spoločnosť Evergrande, predtým známa ako Hengda Group, založil v roku 1996 miliardár a podnikateľ Chuej Kcha-len. Ten je známy aj pod menom Sü Ťia-jin. Z malej lokálnej firmy vyrástol realitný gigant, ale predovšetkým za pomoci vypožičaných peňazí.

Podľa internetových stránok Evergrande Real Estate firma v súčasnosti vlastní vyše 1300 projektov vo viac ako 280 mestách po celej Číne. Časopis Forbes vyčíslil osobný majetok Chueja na zhruba 11 miliárd dolárov a firmu Evergrande zaradil medzi 500 najväčších firiem sveta, obsadila 122. priečku.

Skupina sa venuje aj iným aktivitám než výstavbe nehnuteľností. Jej podnikanie zahŕňa výrobu elektrických áut, potravín a nápojov, vlastní tiež médiá a futbalový klub.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.