Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2021, 22:12

Letecké spoločnosti cez pandémiu porušovali práva cestujúcich. Začnú vracať peniaze za zrušené lety

Až 16 leteckých spoločností z EÚ sa dohodlo na uhradení nevybavených žiadostí o vrátenie peňazí za zrušené lety.

Letecké spoločnosti cez pandémiu porušovali práva cestujúcich. Začnú vracať peniaze za zrušené lety
Zdroj: Reuters

Skupina európskych leteckých spoločností z Európskej únie sa vo štvrtok dohodla na vrátení peňazí cestujúcim, ktorých lety boli počas pandémie ochorenia COVID-19 zrušené. A zaviazala sa poskytovať v budúcnosti cestujúcim lepšie informácie o ich právach.

V rozpore s pravidlami

Po rokovaní s Európskou komisiou sa 16 leteckých spoločností dohodlo na uhradení nevybavených žiadostí o vrátenie peňazí, na lepšom informovaní cestujúcich, keď zrušia lety, a na tom, že budú ponúkať náhradné vouchery iba tým, ktorí si túto možnosť vyberú.

Na rokovaniach sa okrem iných zúčastnili Air France-KLM, British Airways, Easyjet, Lufthansa, Ryanair, TAP a Wizz Air.

„V ranej fáze pandémie niektoré letecké spoločnosti nútili cestujúcim vouchery,“ uviedol vo vyhlásení európsky komisár pre spravodlivosť Didier Reynders. „Konali v rozpore s pravidlami EÚ na ochranu spotrebiteľa. To bolo neprijateľné,“ povedal.

Za presadzovanie zákonov o ochrane spotrebiteľov sú zodpovedné úrady v jednotlivých štátoch. Európske zákony a nariadenie o spolupráci pri ochrane spotrebiteľa vytvorili sieť, ktorá má presadzovania práva v týchto otázkach koordinovať.

Najväčšia akcia

Podľa Európskej komisie vrátenie peňazí za letenky je najväčšou akciou spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa v histórii siete zákonov o ochrane spotrebiteľa a prvou akciou na základe upozornení Komisie.

„Letecké spoločnosti počas pandémie vo veľkom porušili práva európskych spotrebiteľov,“ uviedla v e-mailovom vyhlásení Monique Goyensová, generálna riaditeľka Európskej spotrebiteľskej organizácie CEUC, ktorá v júli 2020 viedla podanie sťažnosti v rámci EÚ.

Dodala, že je načase, aby letecké spoločnosti „urobili poriadok“, keďže mnoho spotrebiteľov v celej Európe stále čaká na vrátenie peňazí za lety zrušené počas prvých obmedzení v roku 2020.

Eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová dohodu taktiež uvítala a dodala, že obnoví dôveru medzi cestujúcimi a leteckými spoločnosťami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.