Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2021, 00:00

Ocenený exportér pre HN: Úspechmi pri inováciách sa Slovensko musí viac chváliť

Fakt, že nejaká firma pochádza zo Slovenska, v zahraničí nikto nevníma ako záruku kvality jej produktov, tvrdí pre HN Heliodor Macko, konateľ prešovskej technologickej spoločnosti SEAK.

Ocenený exportér pre HN: Úspechmi pri inováciách sa Slovensko musí viac chváliť
Zdroj: MZVEZ SR

S vašimi systémami inteligentného osvetlenia ste prerazili na zahraničných trhoch. V čom je vaša technológia unikátna?
Tieto systémy sú unikátne tým, že používame patentovaný spôsob komunikácie po napájacom vedení. Vyvinutý bol špeciálne s dôrazom na spoľahlivosť. Ide o súčasť segmentu Internet of Things, teda internetu vecí, ktorý sa realizuje po elektrickom kábli. Zaujímavé je to, že hovoríme o pôvodnej prešovskej technológii, ktorá pochádza ešte z čias, keď samotný termín Internet of Things ešte neexistoval.

Ako táto technológia vôbec funguje?
Keď večer zažneme verejné osvetlenie a každá lampa svieti na sto percent až do rána, kým ju vypneme, tak to nie je veľmi smart riešenie. Pomocou nášho systému komunikujeme s každou lampou po elektrickom vedení a riadime, kedy a akou intenzitou má svietiť. Vďaka tomu dosahujeme až 40-percentnú úsporu elektriny určenej pre verejné osvetlenie. A to je pri dnešných cenách elektrickej energie čím ďalej, tým viac zaujímavé.

Dosahujete teda úspory pomocou najmodernejších technológií. Má taký projekt však pre mesto návratnosť?
Dnes to prakticky všade vychádza tak, že ak mesto potrebuje meniť osvetlenie, vždy je výhodnejšie urobiť osvetlenie rovno smart. Jeho riadenie je jedna z mála smart city technológií, ktoré majú reálnu a ľahko spočítateľnú návratnosť.

Ako vám v biznise pomáha ekonomická diplomacia a podpora exportu, ktorú sa snaží vo veľkom rozbehnúť slovenské ministerstvo zahraničných vecí? Táto téma dominovala utorňajšiemu Exportnému fóru, na ktorom ste vystúpili ako panelista...
Uvediem vám to na jednom peknom príklade. Keď bol v roku 2017 prezident Andrej Kiska na štátnej návšt

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.