12.09.2017, 14:45

Najväčšie čínske banky tvrdo udreli na severokórejské účty. Kimovým občanom zakázali zakladať nové, existujúce "čistia"

Čínske banky idú nad rámec sankcií medzinárodného spoločenstva.

Najväčšie čínske banky tvrdo udreli na severokórejské účty. Kimovým občanom zakázali zakladať nové, existujúce "čistia"
Zdroj: Reuters

Najväčšie čínske banky neumožňujú zakladať nové účty občanom a spoločnostiam z KĽDR. Cieľom tohto bezprecedentného kroku je dostať pod kontrolu finančné toky nedisciplinovaného suseda, uviedol denník Financnial Times s odvolaním na oznámenie viacerých bankových inštitúcií vrátane najväčších piatich bánk v krajine.

Niektoré z bánk chcú ísť ešte ďalej, popri zmrazení nových účtov chcú "vyčistiť" účty už existujúce tak, že Severokórejcom neumožnia posielať na ne vklady. Tieto opatrenia idú aj za hranice sankcií medzinárodného spoločenstva z minulého mesiaca.

Účty už "čistia"

Tie plošný zákaz severokórejských účtov nezmieňujú. K bankám, ktoré dávajú zakladaniu nových účtov červenú, patrí pätica najväčších - Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China a Bank of Communications.

Ich pobočky na severovýchode Číny, kde sa sústreďuje obchod so Severnou Kóreou, už denníki Financial Times potvrdili, že dostali inštrukcie odmietať ako občanov aj podniky z KĽDR. Tri z uvedených finančných ústavov uviedli, že takéto účty, tiež začali "čistiť".

Legálne obchádzky 

Noviny podotýkajú, že niektoré z pobočiek príkaz dostali v auguste, iné ale už tento rok v januári. Uplatňovať ich však začali až nedávno. Niektorí obchodníci však poznamenávajú, že existujú spôsoby, ako bankový zákaz obísť a v obchodovaní legálne pokračovať.

"Ako prostredníkov vždy využívame čínskych občanov žijúcich v KĽDR," uviedol v rozhovore s novinami jeden z nich za podmienku anonymity. Dvaja čínski podnikatelia, ktorí podnikajú v Severnej Kórei, prezradili, že všetky transakcie, ako sú napríklad výplaty severokórejskému personálu, vykonávajú v hotovosti v čínskej mene.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.