13.09.2017, 00:00

Poisťovne v zámorí rátajú škody po Irme. Budú nižšie

Tropická búrka zrejme spôsobí ujmy vo výške 20 až 40 miliárd dolárov.

Hurikán Irma
Zdroj: Reuters

Tropická búrka Irma, hurikán Harvey a zemetrasenie v Mexiku. Tieto prírodné katastrofy sa prehnali Karibikom a juhom Spojených štátov za posledné dva týždne. Okrem materiálnych škôd majú vplyv aj na poisťovací biznis.

Škody po búrke
Ceny akcií najväčších zaisťovní na oboch stranách Atlantiku stúpli, pretože sa ukázalo, že škody po búrke Irma nie sú také veľké, ako sa čakalo. Kým ešte na konci minulého týždňa sa škody na Floride odhadovali až na sto miliárd dolárov, po búrke sú už len od 20 do 40 miliárd dolárov. „Irma určite nebola taká zlá, ako sa zdalo,“ povedala Inga Beale, šéfka poisťovacieho oddelenia Lloyd’s, pre Bloomberg.


Akcie európskych zaisťovní Swiss Re či Munich Re stúpli na začiatku týždňa okolo päť percent a akcie americkej Universal Insurance Holdings dokonca poskočili až o 15 percent. Trhy totiž reagujú na to, že tieto firmy nebudú musieť vyplácať toľko škôd, ako čakali, a preto budú ich zisky vyššie. Odborníci odhadujú, že až 60 percent škôd na Floride pokryjú lokálne poisťovne a zvyšok budú znášať zaisťovne. Tie chránia menšie poisťovne pri veľkých rizikách, ako sú prírodné katastrofy.


Dosah na ekonomiku
Odborníci upozorňujú na to, že hurikánová sezóna bude trvať do novembra, takže ďalšie škody ešte môžu nastať. Navyše klimatické podmienky sú teraz naklonené vytváraniu hurikánov. „Je predčasné vyčísľovať škody,“ hovorí pre HN Brigitte Meier z komunikačného oddelenia Swiss Re. Aj keď sa nepotvrdili najčernejšie scenáre, kombinované škody oboch hurikánov sa môžu približovať ku škodám po hurikáne Katrina v roku 2005. „Vtedy sa vyšplhali až na 0,75 percenta HDP krajiny,“ vyčísľuje Jan Bureš,

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.