Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2017, 11:55

Ryanair hazarduje s povesťou, na rušenie letov už reagujú aj trhy

Írska nízkonákladová spoločnosť do konca októbra zruší desiatky letov denne.

Ryanair hazarduje s povesťou, na rušenie letov už reagujú aj trhy
Zdroj: Reuters

Akcie írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair sa dnes prepadli o tri percentá v reakcii na plánované rušenie letov. Aerolinky oznámili, že až do konca októbra každý deň škrtnú 40 až 50 letov s cieľom zvýšiť včasnosť spojov. Opatrenie, ktoré sa dotkne zhruba 285-tisíc cestujúcich, nadobudlo účinnosť v piatok.

Ryanair uviedol, že ruší necelé dve percentá letov, aby zvýšil podiel včasnosti letov na 90 percent. V prvej polovici septembra totiž tento ukazovateľ klesol pod 80 percent, a to prepravca označil za neprijateľné. K tomuto kroku ho prinútilo niekoľko faktorov vrátane zostávajúcich dovoleniek, ktoré si personál musí vybrať do konca roka, štrajkov personálu riadenia letovej prevádzky aj nepriazne počasia.

Nízke platy

Noviny The Irish Independent dnes s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedol, že aerolinky majú, rovnako ako celý letecký sektor, problémy udržať si pilotov a získavať nových. Tento rok ich už 140 prešlo ku konkurenčným Norwegian Air. Írsky prepravca zareagoval ponúkaním bonusu 10-tisíc eur pri podpise zmluvy.

Hovorca Ryanair sa k tomu na otázku agentúry Reuters nevyjadril. Makléri na burze podotýkajú, že spoločnosť Ryanair bude medzi prvými leteckými prepravcami, na ktorých nedostatok pilotov dopadne. Platy, ktoré ponúka, totiž patria k najnižším.

Hazard s reputáciou

Najväčšie európske aerolinky - z hľadiska počtu prepravených pasažierov - v posledných rokoch tvrdo pracovali na zlepšení svojej povesti a terajšie opatrenia jej rozhodne nepomôžu. Európske médiá zverejnili už niekoľko rozhovorov s nespokojnými zákazníkmi a svojich čitateľov vyzvali, aby sa o svoje príbehy podelili.

Írska komisia pre dohľad nad leteckou prepravou uviedla, že zákazníci budú mať nárok na odškodnenie v závislosti na čase, kedy dostali upozornenie o zrušení letu. Aby nemuseli svojich klientov finančne kompenzovať, letecká spoločnosť ich informuje minimálne dva týždne vopred.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.