Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2017, 14:35

OECD upravila prognózy: eurozóna dobieha USA, India porastie pomalšie

OECD zverejnila svoju najnovšiu prognózu.

OECD upravila prognózy: eurozóna dobieha USA, India porastie pomalšie
Zdroj: Reuters

Tempo rastu najväčších globálnych ekonomík sa synchronizuje a na úrovniach, ktoré svet už roky nevidel, pričom eurozóna dobieha Spojené štáty. Uviedla to dnes Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej najnovšej prognóze.

Podľa OECD globálne hospodárstvo tento rok vzrastie o 3,5 percenta a v nasledujúcom roku 2018 sa jeho rast zrýchli na 3,7 percenta. Organizácia so sídlom v Paríži tak potvrdila svoju júnovú prognózu pre tento rok, zatiaľ čo budúcoročný odhad revidovala mierne smerom nahor z pôvodných 3,6 percenta.

Americká expanzia

OECD zároveň uviedla, že priemyselná výroba a obchodná výmena naberajú tempo vďaka oživeniu a zrýchľovaniu výdavkov na technológie. Čo sa týka jednotlivých regiónov, eurozóne predpovedá OECD zrýchlenie hospodárskeho rastu v tomto roku na 2,1 percenta, namiesto pôvodne očakávaných 1,8 percenta. Na budúci rok stúpne jej výkon o 1,9 percenta.

Aj ekonomika USA v roku 2017 expanduje o 2,1 percenta a v roku 2018 o 2,4 percenta, vďaka väčším spotrebiteľským výdavkom a podnikovým investíciám.

Lepší rast Francúzska 

V každom prípade, hospodárstvo eurozóny aj USA dosiahnu tento rok podľa najnovších prognóz rovnaké tempo rastu.

Parížska organizácia zároveň zvýšila prognózu pre Francúzsko a Taliansko. Druhej najväčšej ekonomike eurozóny - Francúzsku tak predpovedá tento rok rast o 1,7 percenta, zatiaľ čo v júni očakávala, že jej výkon stúpne o 1,3 percenta. A odhad pre Taliansko revidovala na 1,4 percenta z 1 percenta.

Spojené kráľovstvo však naopak spomaľuje. Podľa OECD jeho hrubý domáci produkt (HDP) stúpne v tomto roku o 1,6 percenta a na budúci rok len o 1 percento.

Prehodnotenie stratégií 

Indii OECD zhoršila prognózu rastu v tomto roku na 6,7 percenta zo 7,3 percenta. Dôvodom je vplyv reformy daní z tovarov aj služieb.  Číne naopak odhad revidovala nahor na 6,8 percenta v roku 2017 a 6,6 percenta v roku 2018.

Pokiaľ ide o menovú politiku, OECD uviedla, že americká centrálna banka Fed by mala zvyšovať úrokové sadzby postupne. Európska centrálna banka by zase mala najskôr znížiť nákup aktív pred tým, ako začne zvyšovať negatívne úrokové sadzby.

OECD dodala, že centrálne banky budú možno musieť prehodnotiť svoje stratégie v prípade, že dôjde k "bujneniu" finančných trhov a ich inflačné ciele im budú aj naďalej unikať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.