20.09.2017, 16:15

Česi sú rekordne zadlžení. Za mimoriadne rýchlym rastom stoja špekulanti

Český zahraničný dlh predstavuje 92 percent hrubého domáceho produktu.

Česi sú rekordne zadlžení. Za mimoriadne rýchlym rastom stoja špekulanti
Zdroj: Jiří Benák, idnes.cz

Zahraničná zadlženosť Česka vzrástla v 2. štvrťroku na historické maximum, ktoré predstavovalo takmer 4,5 bilióna korún (172,39 miliardy eur). To zodpovedá 92 percentám hrubého domáceho produktu (HDP). Mimoriadne rýchly rast dlhu spôsobili tento rok špekulácie zahraničných investorov na posilnenie koruny po skončení intervencií Českej národnej banky (ČNB).

Ako vyplýva z dnes zverejnených predbežných údajov ČNB, zahraničný dlh Česka sa medziročne zvýšil o 1,161 bilióna korún. Pred rokom predstavoval jeho podiel k HDP 71 percent.

Špekulácie investorov

"Tento rok došlo k mimoriadnemu rastu zahraničnej zadlženosti, pričom dôvodom boli špekulácie zahraničných investorov na ukončenie kurzového záväzku ČNB. Do Česka tak pritiekli obrovské objemy peňazí, pri ktorých obchodníci očakávali a očakávajú zhodnotenie vďaka posilňujúcej korune," povedal pre Novinky ekonóm Komerčnej banky Marek Dřímal.

Tieto peniaze investori uložili buď do domácich bánk, alebo do českých štátnych dlhopisov. V zverejnenej štatistike ČNB sa tieto prostriedky zobrazujú ako záväzky - raz sa tieto peniaze jednoducho vrátia do zahraničia, aj keď tento proces bude zrejme iba postupný.

Koniec intervencií 

"Je tu však aj riziko. Ak by došlo k novej ekonomickej recesii, mohli by investori svoje peniaze rýchlo stiahnuť. Koruna by tak mohla prudko oslabiť, ako sa to stalo v rokoch 2008 a 2009. Koruna vtedy v priebehu niekoľkých mesiacov oslabila prakticky o 30 percent," upozornil Dřímal.

ČNB ukončila intervencie proti korune v apríli tohto roka. Predtým s určitými prestávkami intervenovala od novembra 2013.

Vytrvalý rast

Intervenciami držala kurz pri hranici 27 korún za euro. Po skončení intervencií koruna posilnila, v súčasnosti sa obchoduje za 26,10 korún za euro.

Zahraničný dlh Česka vytrvalo rastie. Nad hranicu 1 bilióna korún sa dostal koncom roka 2004, 2 bilióny korún prekonal v roku 2010 a 3 bilióny korún koncom roka 2014.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.