21.09.2017, 19:09

Trump stupňuje tlak na Kimov režim. Ohlásil bankovú blokádu so zapojením Číny

"Náš nový exekutívny príkaz odreže Severnú Kóreu od finančných zdrojov," vyhlásil americký prezident.

kim čong un donald trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes v New Yorku oznámil sankcie namierené proti osobám a firmám obchodujúcim s KĽDR a bankám financujúcim a umožňujúcim obchod so Severnou Kóreou. Vyhlásil, že aj čínska centrálna banka zakázala bankám obchodovať so Severnou Kóreou.

​Americkému ministerstvu financií dáva prezidentov nový exekutívny príkaz právo vystaviť sankciám akúkoľvek zahraničnú banku, ktorá vybavuje finančné transakcie spojené s obchodom s KĽDR. Obmedzenia podľa Trumpa postihujú aj severokórejské obchodné a dodávateľské siete.

Pozrite si aj rozhovor so slovenským cestovateľom Martinom Navrátilom, ktorý Severnú Kóreu navštívil:

"Zahraničné banky budú stáť pred jasnou voľbou: Buď budú obchodovať so Spojenými štátmi, alebo sprostredkujú obchod so zločineckým režimom v Severnej Kórei," povedal Trump pri oznamovaní svojho rozhodnutia. "Tento (severokórejský) režim už naďalej nemôže počítať s ostatnými vo svojich obchodných a bankových aktivitách," dodal.

"Náš nový exekutívny príkaz odreže Severnú Kóreu od finančných zdrojov, ktoré jej umožňujú vyvíjať tie najsmrtonosnejšie zbrane, ktoré ľudstvo pozná," povedal Trump novinárom pred obedom, ktorý usporiadal pre japonského premiéra Šinzóa Abeho a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina.

Americký prezident pri kritike Pchjongjangu podstatne zostril svoj slovník už v utorok, keď prehovoril k účastníkom Valného zhromaždenia OSN. Povedal, že ak bude KĽDR ohrozovať Spojené štáty, tie nebudú mať inú možnosť, než Severnú Kóreu úplne zničiť. Poďakoval zároveň Číne a Rusku za podporu pri presadení sankcií voči Pchjongjangu. Severokórejský minister zahraničia Ri Jong-ho označil Trumpov prejav za "štekanie psa".

​ Bezpečnostná rada OSN začiatkom minulého týždňa jednomyseľne schválila nové sankcie proti Severnej Kórei kvôli šiestemu a doposiaľ najsilnejšiemu jadrovému testu, ktorý krajina vykonala 3. septembra.

Rezolúcia bola už deviatou svojho druhu od roku 2006 a zakazuje KĽDR export textilu, čo je druhá najväčšia severokórejská vývozná položka po uhlí. Ďalej napríklad zakazuje dovoz zemného plynu a kondenzátov do KĽDR a obmedzuje tiež Severokórejčanom dovoz ropy.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.