Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2017, 09:05

Už rastie. Najväčší projekt americkej histórie navždy zmení Manhattan

V americkom New Yorku rastie projekt, ktorý má zásadne pretvoriť jeho tvár.

Už rastie. Najväčší projekt americkej histórie navždy zmení Manhattan
Zdroj: www.hudsonyardsnewyork.com

Keď sa v 30. rokoch 20. storočia v New Yorku stavalo Rockefellerovo centrum, hovorilo sa o ňom ako o meste v meste. Ani neskôr sa vo Veľkom jablku neobjavil porovnateľný projekt. Až doteraz. Hudson Yards bude mať 16 veží a výškou prekoná aj Empire State Building.

New York je nepochybne hlavným mestom mrakodrapov. Podľa serveru Skyscraperpage.com s počtom takmer 6 500 výškových budov suverénne vedie svetové tabuľky. A asi sa to hneď tak nezmení. Prispeje k tomu aj Hudson Yards, podľa investorov najväčší súkromný developerský projekt americkej histórie.

Zmení Manhattan

Stavia sa vo štvrti West Side a po plánovanom dokončení v roku 2024 sa výrazne zapíše do tváre Manhattanu. Investorom je realitný magnát a developer Stephen M. Ross, ktorého projekt vyjde na 20 miliárd dolárov, v prepočte 16,7 miliardy eur.

Na projekte sa podieľajú špičkové architektonické kancelárie, ako sú Kohn Pedersen Fox, Foster + Partners, Skidmore, Owings & Merrill a Nelson Byrd Woltz. Projekt za 20 miliárd dolárov sa stavia na takmer dvanástich hektároch.

Tisíce bytov 

Na parcele dvakrát väčšej ako Ground Zero stáli prázdne sklady a je tu železničná trať. Tá zostane zachovaná. Budovy vyrastú na pilieroch nad ňou. Bude mať bezmála 1,7 milióna štvorcových metrov komerčných a obytných plôch.

Okrem kancelárií tu bude 5-tisíc bytov, 100 obchodov, reštaurácie, kaviarne, trhy, bary, kultúrne priestory, hotel a škola. Mrakodrapy by mali mať od 48 do 75 poschodí. Súčasťou bude ohromná vyhliadková plošina, ktorá bude vyčnievať z administratívnej budovy vyššej ako Empire State Building.

Nové mesto v meste 

Polovicu územia zaberú parky a námestia. Centrálne námestie, ktoré tu vznikne, by malo byť jedným z najdôležitejších verejných priestorov 21. storočia. Celý projekt je plánovaný ako mesto v meste, v New Yorku prakticky vyrastie úplne nová štvrť, ktorá zmení jeho panorámu.

Investor predpokladá, že v budúcnosti bude práve tu srdce New Yorku a Far West Side bude akýmsi epicentrom.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.