Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2021, 08:03 Aktualizované dňa 04.10.2021 o 08:32

Evergrande prerušila operácie na hongkonskej burze. Developer oznámil veľkú transakciu

Spoločnosť Hopson Development sa chystá prevziať podiel v Evergrande. Obe firmy pozastavili obchodovanie na hongkonskej burze.

Evergrande prerušila operácie na hongkonskej burze. Developer oznámil veľkú transakciu
Zdroj: Reuters

Podiel v krachujúcom čínskom developerovi China Evergrande sa chystá prevziať spoločnosť Hopson Development. Za 51-percentný podiel v jej divízii správy majetku chce zaplatiť viac ako 40 miliárd hongkonských dolárov (približne 4,4 miliardy eur), píše štátny denník Global Times.

Správa prichádza po tom, čo dnes obe firmy požiadali, aby bolo pozastavené obchodovanie s ich akciami na hongkonskej burze kvôli oznámeniu veľkej obchodnej transakcie.

Prerušili obchodovanie

Evergrande sa stala jednou z najproblematickejších firiem v Číne a potáca sa medzi chaotickým krachom s ďalekosiahlymi dôsledkami, riadeným kolapsom alebo menej pravdepodobnou vyhliadkou na záchranu zo strany Pekingu.  

Investori sa obávajú, že kolaps podniku by mohol ťažko zasiahnuť čínsky finančný systém a že negatívne vplyvy by sa mohli rozšíriť aj do zvyšku sveta. Vzhľadom na ťažkosti Evergrande so zháňaním peňazí na plnenie jej záväzkov už akcie tento rok stratili viac ako 80 percent.

Hongkonská burza dnes obchodovanie s akciami Evergrande pozastavila a dôvod tohto kroku sama neoznámila. Okrem akcií Evergrande Group sa tiež neobchodujú akcie jej divízie pre správu majetku Evergrande Property Services.

Naopak obchod s divíziou elektromobilov Evergrande New Energy Vehicle Group pokračuje bez zmeny. Zastavilo sa aj obchodovanie s akciami Hopson Development.

Reštrukturalizácia

Evergrande nie je schopná refinancovať záväzky vo výške 305 miliárd dolárov. Reštrukturalizácia podniku by mohla byť jednou z vôbec najväčších v krajine, napísala agentúra Reuters.

"Nie som si istý, že to nevyhnutne znamená, že sa spoločnosť vzdala snahy o prežitie, najmä keď predaj aktív znamená, že sa stále snaží získať hotovosť na zaplatenie účtov," povedal agentúre Reuters analytik Ezien Hoo zo spoločnosti OCBC.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje minulý týždeň uviedla, že Peking nabáda štátne firmy a štátom podporovaných developerov, aby kúpili niektoré aktíva Evergrande.

Spoločnosť Evergrande, predtým známa ako Hengda Group, založil v roku 1996 miliardár a podnikateľ Chuej Kcha-jen. Ten je známy aj pod menom Sü Ťia-jin.

Z malej lokálnej firmy vyrástol realitný gigant, ale predovšetkým za pomoci vypožičaných peňazí. Podľa internetových stránok Evergrande Real Estate firma v súčasnosti vlastní vyše 1300 projektov vo viac ako 280 mestách po celej Číne.

Časopis Forbes vyčíslil osobný majetok Chueja na zhruba 11 miliárd amerických dolárov a firmu Evergrande zaradil medzi 500 najväčších firiem sveta, obsadila 122. priečku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.