28.09.2017, 00:00

Siemens a Alstom sa kvôli Číne chcú spojiť

Ázijský gigant CRRC chce preniknúť do Európy. Jej vstupnou bránou by mohla byť Škoda Transportation.

Francúzska spoločnosť Alstom vyrába známe rýchlovlaky TGV. Konkurencie z Číny sa preto obáva.
Zdroj: Reuters

Čína sa čoraz viac pozerá po Európe. Výnimkou nie je ani železničná doprava. Čínsky konglomerát CRRC sa najnovšie snaží do Európy preniknúť cez českú firmu Škoda Transportation. Pekinská firma sa už dlhšie snaží dostať na európsky trh, a práve vstup do českého výrobcu železničných súprav by mu to umožnil. „Ich výrobky sú lákavé kvôli cene, spoločnosť ich dokáže ponúknuť až o tretinu lacnejšie ako konkurencia,“ tvrdí šéfredaktorka Železničnej revue Desana Mertinková a dodáva, že zároveň dokážu chudobnejším regiónom ponúknuť výrobu aj úver. Takýmto spôsobom sa im už podarilo napríklad preniknúť na Balkán.

Kvôli jeho prítomnosti však európske železničné firmy začínajú premýšľať o svojej budúcnosti. Tá by sa mohla niesť práve v duchu spájania síl. Konkrétne francúzska firma Alstom, ktorá stojí aj za výrobou slávnych rýchlovlakov TGV, a nemecká spoločnosť Siemens by mohli v rámci svojich železničných divízii uskutočniť „svadbu z rozumu“, ktorá by mohla byť v budúcnosti proti silnej konkurencii silným štítom.

Železničný Airbus
Zástupcovia zamestnancov francúzskeho Alstomu tvrdia, že zlúčenie bude zrejme nevyhnutným bojom proti čínskemu gigantu, ktorý je niekoľkonásobne väčší. Je však otázne, či by pri prípadnej fúzii podnikov neprišlo aj k masívnemu prepúšťaniu, keďže obe firmy ponúkajú množstvo podobných produktov.

Prípadné zlúčenie spoločností by tak naoko veľmi pripomínalo vznik spoločnosti Airbus, ktorá bola reakciou európskych výrobcov lietadiel na veľmi silnú americkú konkurenciu.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.