04.10.2017, 14:50

Volkswagen sa bojí výsledkov škodovky. Časť výroby chce presunúť z Česka do Nemecka

Vedenie a odbory nemeckej automobilky Volkswagen sa snažia obmedziť konkurenciu, ktorú pre značku VW predstavuje sesterská značka Škoda.

Volkswagen sa bojí výsledkov škodovky. Časť výroby chce presunúť z Česka do Nemecka
Zdroj: HN/Peter Mayer

Chcú, aby sa časť produkcie divízie Škoda Auto presunula do Nemecka a aby česká divízia platila viac peňazí za zdieľané technológie. Agentúre Reuters to povedali zdroje z podniku.

Priaznivé recenzie a ziskovosť automobilov značky Škoda podľa Reuters stupňujú rivalitu vnútri koncernu Volkswagen v čase, keď značka VW smeruje k rušeniu tisícok pracovných miest v rámci odbúravania nadbytočných kapacít v nemeckých továrňach.

Práca do Nemecka

Nemecké odbory vidia v úspechu škodoviek hrozbu, ale zároveň aj potenciálne záchranné koleso. Podľa zdroja blízkeho dozornej rade VW požadujú, aby sa časť produkcie škodoviek presunula do nemeckých tovární.

Domnievajú sa tiež, že Škoda by mala platiť vyššie poplatky za využívanie hlavnej koncernovej platformy pre konštrukciu automobilov označované ako MQB. Predseda podnikovej rady Škody Auto Jaroslav Povšík už minulý mesiac upozornil na možnosť presunu výroby následníka modelu Superb do Nemecka.

Nepoctivá výhoda

"Zvažuje sa presun následníka modelu Superb do ďaleko drahšej lokality v Nemecku, čomu hodláme zabrániť," povedal Povšík v rozhovore pre týždenník Škodovácký odborár. Nástupca Superbu sa ale neobjaví pred rokom 2020.

Podľa agentúry Reuters sa značka VW domnieva, že Škoda má nepoctivú výhodu v podobe kombinácie nemeckej technológie s lacnejšou pracovnou silou. Cieľom značky VW je upevniť svoje vedúce postavenie v koncerne pred uvedením rady nových elektrických automobilov na trh, tvrdí zdroje Reuters.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.