06.10.2017, 16:50

USA nečakane stratili vyše 30-tisíc pracovných miest. Pre hurikány

Septembrový medzimesačný pokles pracovných miest je prvý za takmer sedem rokov.

USA nečakane stratili vyše 30-tisíc pracovných miest. Pre hurikány
Zdroj: Reuters

Spojené štáty v septembri nečakane stratili 33-tisíc pracovných miest. Na príčine sú hurikány Harvey a Irma, ktoré si vynútili rozsiahle evakuácie a zatvorenie tisícov firiem v Texase a na Floride. Septembrový medzimesačný pokles pracovných miest je prvý za takmer sedem rokov.

Presnejšie, americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že počet pracovných miest v USA, s výnimkou poľnohospodárstva, sa v septembri znížil o 33-tisíc po augustovom náraste o 169-tisíc. Tento výsledok prekvapil ekonómov, ktorí očakávali nárast zamestnanosti o 90-tisíc pracovných miest.

V reštauráciách a baroch

Dôvodom horšieho septembrového výsledku bola najmä strata pracovných miest v reštauráciách a baroch, čo je podľa ekonómov dôsledok škôd, ktoré hurikán napáchal v turistickom odvetví na Floride. Približne 1,5 milióna ľudí nebolo schopných pracovať minulý mesiac kvôli počasiu, uviedla vláda. To je najviac za 20 rokov.

Napriek neočakávanému úbytku pracovných miest celková miera nezamestnanosti v USA v septembri klesla na 4,2 percenta zo 4,4 percenta v auguste, zatiaľ čo ekonómovia odhadovali, že zostane na úrovni 4,4 percenta. Septembrová nezamestnanosť tak dosiahla najnižšiu úroveň od februára 2001 a signalizuje, že trh práce zostáva zdravý.

Iný výpočet

Miera nezamestnanosti klesla, pretože sa vypočítava iným spôsobom a vychádza z prieskumu v domácnostiach. V tomto prieskume sa ľudia považovali za zamestnaných aj vtedy, ak boli v dôsledku hurikánov dočasne mimo práce. V skutočnosti sa podiel dospelých, ktorí mali prácu, v septembri zvýšil na 60,4 percenta a je najvyšší od januára 2009.

Ministerstvo práce tiež uviedlo, že rast platov v USA sa minulý mesiac zrýchlil. Konkrétne, priemerná hodinová mzda v USA vzrástla v septembri medziročne o 2,9 percenta po augustovom zvýšení o 2,5 percenta. A medzimesačne stúpla o 0,5 percenta.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.