Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2017, 10:13

Nemecká priemyselná výroba rastie rýchlejšie, než sa očakávalo

Najväčšia európska ekonomika zaznamenala najväčší nárast produkcie od júla 2011.

Nemecká priemyselná výroba rastie rýchlejšie, než sa očakávalo
Zdroj: Reuters

Priemyselná výroba v Nemecku sa v auguste medzimesačne zvýšila o 2,6 percenta a výrazne prekonala očakávania analytikov. Bol to najvyšší nárast od júla 2011. Rast produkcie zaznamenala továrenské výroba, darilo sa aj energetickému sektoru, klesla iba aktivita v stavebníctve.

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo nemecké ministerstvo hospodárstva. V júli sa priemyselná výroba v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,1 percenta znížila.

Rast výroby prekvapil aj analytikov

Údaj výrazne prekonal odhady analytikov oslovených agentúrou Reuters, ktorí v priemere čakali zvýšenie výroby len o 0,7 percenta. Najväčšia európska ekonomika tak pravdepodobne zaznamená solídny rast aj v treťom štvrťroku. Najväčším podiel mala na celkovom raste automobilová výroba.

Výroba v spracovateľskom sektore v auguste stúpla o 3,2 percenta. Prispela k tomu hlavne vyššia produkcia kapitálového tovaru. Produkcia v energetickom sektore sa zvýšila o 1,7 percenta, v predchádzajúcom mesiaci naopak o 4,6 percenta klesla. V stavebníctve produkcia v auguste klesla o 1,2 percenta, v júli zostala bezo zmeny.

Dobrá obchodná morálka

Podľa vyjadrenia ministerstva k pozitívnemu vývoju prispela dobrá obchodná morálka a pozitívny vývoj v priemyselných zákazkách. Tie tiahol silný zahraničný dopyt, predovšetkým z krajín mimo eurozóny. "Tieto čísla sú veľmi dobré," povedal agentúre Reuters analytik Ralph Solveen z Commerzbank, s tým že ale očakáva, že sa v budúcom mesiaci nezopakujú.

V treťom štvrťroku Solveen predpokladá rast nemeckého hrubého domáceho produktu (HDP) o zhruba 0,6 percenta. Rovnakým tempom rástla nemecká ekonomika už v druhom štvrťroku, v prvých troch mesiacoch roka potom o 0,7 percenta.

Výhľad je pozitívny

Ťažila zo zvýšených výdavkov domácností a štátu, ale aj z vyšších investícií do stavieb a strojov. "Ďalší výhľad je tiež pozitívny, domáci dopyt podporuje nízka nezamestnanosť a stále uvoľnená menová politika," povedala agentúre Reuters analytička spoločnosti Capital Economics Jennifer McKeownová.

Predné ekonomické inštitúty zvýšili prognózu rastu pre nemeckú ekonomiku na 1,9 percenta v roku 2017 a dve percentá v roku 2018.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.