Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2017, 16:15

Irak ekonomicky zatlačí na Kurdistan: obnoví ropovod, ktorý ho obíde

Vzťahy na Blízkom východe rozdúchalo kurdské referendum.

Irak ekonomicky zatlačí na Kurdistan: obnoví ropovod, ktorý ho obíde
Zdroj: Reuters

Iracké ministerstvo ropného priemyslu navrhlo rekonštrukciu ropovodu vedúceho z mesta Kirkúk do Turecka tak, aby po referende o nezávislosti autonómneho regiónu Kurdistan túto oblasť na severe Iraku obchádzal. Informovala o tom agentúra AP.

Ropovod bol vyradený z prevádzky po tom, čo v lete 2014 ovládli väčšinu územia severného a západného Iraku militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát. Iracké ministerstvo ropného priemyslu v pondelok uviedlo, že si želá, aby bola prevádzka ropovodu obnovená v čo najkratšom termíne.

V pondelok vydala iracká vláda aj nariadenie, aby mobilní operátori, ktorí sídlia v Kurdistane, presťahovali svoje sídla do Bagdadu.

V irackom Kurdistane sa 25. septembra konalo referendum o nezávislosti, ktoré rozhnevalo Bagdad i susedné krajiny, kde žijú početné kurdské menšiny. Podľa oficiálnych výsledkov sa za odtrhnutie od Iraku vyslovilo viac než 92 percent zúčastnených voličov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.