Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2017, 00:00

Politici chcú posilniť euroval, aby zachraňoval aj banky

Jeroen Dijsselbloem
Zdroj: Reuters

Zmena eurovalu na Európsky menový fond, vytvorenie bankovej únie – to boli hlavné body, o ktorých rokovali ministri financií eurozóny na stretnutí euroskupiny na začiatku týždňa. Euroval sa vytvoril pred piatimi rokmi, aby hasil problémy zadlžených krajín v eurozóne, akými boli Grécko, Portugalsko či Írsko. „Mechaniznus doteraz fungoval dobre a zhodli sme sa na tom, že jeho právomoci by sa mohli posilniť,“ uviedol Jeroen Dijsselbloem, šéf euroskupiny. Podľa neho by euroval nemal slúžiť len v zlých časoch, ale aj ako prevencia budúcich kríz.

Nefunkčné pravidlá
Analytici si myslia, že eurozóna sa vybrala ťažšou cestou, ktorou chce dotlačiť krajiny k rozpočtovej zodpovednosti. „Problém je, že všetci členovia tieto pravidlá porušovali a tí ostatní nemali nastroj, ako ich za to potrestať,“ vysvetľuje Martin Vlachynský, analytik INESS. Podľa neho musí vzniknúť spôsob trestania čiernych pasažierov, pretože len zlepšené pravidlá nebudú fungovať. „Francúzsko a Taliansko majú v eurozóne takú politickú silu, že nebude možné ich podriadiť. Takže sa to zase skončí fiškálnymi transfermi,“ myslí si Vlachynský.


Záruky za vkladyJozef Ryník
Euroval by mohol nalievať peniaze aj do pripravovaného Európskeho systému poistenia vkladov, ktorý by mal chrániť vklady vo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.