Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2017, 15:09

Bitcoin láme rekordy: prekonal päť tisíc dolárov

Kybernetická mena sa dostala na historicky najvyššiu hodnotu.

Bitcoin láme rekordy: prekonal päť tisíc dolárov
Zdroj: Reuters

Hodnota kybernetickej meny Bitcoin dnes prvýkrát prekročila hranicu 5000 dolárov (4226 eur), od začiatku tohto roka sa tak viac ako päťnásobne zvýšila. Počas dneška cena vystúpila až na rekordných 5240 dolárov, oproti strede si pripisovala viac ako osem percent, informovala agentúra Reuters.

Rast po slabom septembri

V septembri sa cena Bitcoini dostala pod 4000 dolárov, čo bola reakcia na správu, že Čína nariadila tamojšom kryptomenovým burzám zastaviť obchodovanie. V poslednej dobe sa však objavili špekulácie o zrušení tohto nariadenia.

Podľa serveru Cryptocoinnews.com je pravdepodobné, že obchodovanie s Bitcoinom v Číne bude obnovené za prísnejšej regulácie. "Špekulanti sú ohľadom hodnoty Bitcoinu optimistickí, pretože očakávajú návrat Číny medzi svetové kryptomenové trhy," povedal serveru CNBC šéf kryptomenovej burzy Gatecoin Aurelien Menant.

Bitcoin je podvod

Podľa CNBC sa navyše zdá, že investorov príliš neznepokojujú niektoré negatívne výroky na adresu Bitcoinu. Napríklad generálny riaditeľ najväčšej americkej banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon túto kybernetickú menu nedávno označil za podvod. "Bitcoin je opäť na koni. Dokázal striasť negatívny sentiment, ktorý sa ho držal od prvej polovice septembra," poznamenal Lukáš Kovanda zo spoločnosti Cyrrus.

"Aktuálne potom rast ceny Bitcoinu podporuje hlavne špekulácie, že čínske úrady svoj postoj ku krypotomenám opäť zmiernia. Svedčí mu tiež správa, že americká banka Goldman Sachs rozvíja riešenie, ako svojim klientom umožniť obchodovanie s kryptomenami," dodal.

Predná kryptomena

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako predná kybernetická mena sveta. Vytvára ju sieť počítačov so špecializovaným softvérom naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové virtuálne mince stabilným a postupne sa spomaľujúcim tempom.

Pretože nie je pod kontrolou žiadnej centrálnej banky a dá sa ľahko presúvať, často menu využívajú aj tí ľudia, ktorí sa chcú skryť dohľadu úradov. Kurz Bitcoin je v porovnaní s oficiálnymi menami veľmi nestabilný a ľahko podlieha špekuláciám. Na rozdiel od bežných mien za sebou nemá žiadnu reálnu oporu v podobe ekonomiky, na ktorej výkon by bol naviazaný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.