13.10.2017, 00:00

Väčší problém Únie ako Katalánsko. Prečo je Taliansko časovaná bomba?

Analytici na pozadí španielskych problémov opäť poukazujú na ešte väčší problém Únie – Taliansko, ktoré je dlhodobo chorý pacient.

Taliansko
Zdroj: Reuters

Takmer všetky oči burzových maklérov boli v posledných dňoch upreté na dianie v separatistickom Katalánsku. Keď jeho lídri v poslednej chvíli „cukli“ a nevyhlásili jednostranne nezávislosť, trhy sa upokojili. Rastúce výnosy na dlhopisoch španielskej či regionálnej katalánskej vlády aj domácich bánk začali klesať. Podľa odborníkov však trhy už začínajú započítavať do cien dlhopisov aj scenár „catalanexit“.


Analytici na pozadí španielskych problémov opäť poukazujú na ešte väčší problém Únie – Taliansko, ktoré je dlhodobo chorý pacient. Táto významná krajina eurozóny má stále verejný dlh, ktorý dosahuje 132,5 percenta HDP. Vyššie zadlženie majú iba Gréci. „Krvavé konfrontácie v uliciach Barcelony sú stále veľmi vzdialeným strašiakom. Avšak talianske problémy sú veľmi reálne s malou šancou na rýchle riešenie,“ myslí si Ronald Ižip, analytik Trim Brokers. Aj Jakub Rosa, analytik Across Private Investments, tvrdí, že taliansky bankový a dlhový problém predstavuje pre budúcnosť Európskej únie z dlhodobého hľadiska väčšie nebezpečenstvo ako odtrhnutie Katalánska od Španielska.


Výbušný koktail
„Kombinácia nedostatočne výkonného hospodárstva, slabého bankového systému a rastúcich preferencií populistickej strany spôsobuje to, že Taliansko sedí na časovanej bombe,“ varuje Althea Spinozziová, analytička Saxo Bank. Talianska ekonomika rastie stále pomaly, napriek lacným peniazom na trhu od Európskej centrálnej banky. Rast HDP na celý rok 2017 sa očakáva len jednopercentný. Za slabo rastúcou ekonomi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.