13.10.2017, 14:41

Juncker: Briti musia Únii zaplatiť všetko, čo dlhujú

Briti majú nesplatené finančné záväzky voči EÚ, ktoré nechcú splatiť.

Juncker: Briti musia Únii zaplatiť všetko, čo dlhujú
Zdroj: Reuters

Rokovania o odchode Británie z Európskej únie potrvajú dlhšie, než sa očakávalo. Povedal to dnes predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Podľa neho zatiaľ nie je možné začať s Londýnom druhú časť rokovaní o budúcich obchodných vzťahoch. 

Na vine je predovšetkým neschopnosť nájsť kompromis v otázke finančných záväzkov, povedal Juncker. "Proces (rokovania o odchode Británie z EÚ) potrvá dlhšie, než sme si pôvodne mysleli," povedal Juncker na univerzite v Luxemburgu. 

"V súčasnosti nemôžeme nájsť žiadny naozajstný kompromis v otázke zostávajúcich finančných záväzkov Spojeného kráľovstva," dodal. Na summite Európskej únie, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň v Bruseli, tak podľa Junckera ešte nebude možné rozhodnúť o otvorení druhej časti rokovania o budúcich obchodných vzťahoch. 

"Keď sedíte v krčme a objednáte si 28 pív a jeden kolega potom odíde a nezaplatí - to jednoducho nejde. Musí zaplatiť, oni musia zaplatiť," povedal predseda Európskej komisie. 

Zdôraznil ale, že sa nechce Britom mstiť za ich rozhodnutie opustiť európsku dvadsaťosmičku. Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier už vo štvrtok po piatom kole rokovaní uviedol, že zatiaľ sa nedosiahol dostatočný pokrok na to, aby sa mohlo s Britániou rokovať o budúcich vzťahoch. 

Aj Barnier za dôvod "blokády" označil finančné otázky. EÚ trvá na tom, aby Británia pred odchodom z únie uhradila svoje finančné záväzky. Hovorí sa o sume 60 až 100 miliárd eur. Londýn požiadavky považuje za prehnané a platiť zatiaľ odmieta. 

Podľa dnešného vyjadrenia hovorcu britskej vlády bude chcieť premiérka Theresa Mayová so svojimi európskymi kolegami o spore okolo financií hovoriť na nadchádzajúcom únijnom summite. 

Na dosiahnutie pokroku v rokovaniach o brexitu dnes vyzvala ústami svojho hovorcu aj nemecká vláda. "Čas beží," povedal hovorca Steffen Seibert. Podľa neho závisí iba na Británii, či sa rokovania posunú do ďalšej fázy. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.