Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2017, 15:09

Britská ekonomika pociťuje brexit. Najväčší vplyv má na chudobných

Briti pociťujú ekonomické dôsledky brexitu už teraz.

Britská ekonomika pociťuje brexit. Najväčší vplyv má na chudobných
Zdroj: Reuters

Britské domácnosti už pociťujú dôsledky vlaňajšieho referenda, v ktorom hlasovali za vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie (EÚ). Oslabenie libry totiž naštartovalo infláciu. Rast platov sa spomaľuje a výrazne zaostáva za tempom zvyšovania spotrebiteľských cien. To najviac pociťujú práve najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.

Podľa aktuálnych štatistík priemerná mzda vo Veľkej Británii v období júl - august vzrástla o 2,1 percenta po revidovanom zvýšení o 2,2 percenta za tri mesiace do konca júla. Ale po úprave o infláciu mzdy v Británii od júna do konca augusta klesli o 0,4 percenta. To nie je dobrá správa pre domácnosti, ani pre ekonomiku.

Najviac uškodí chudobným

A ak Spojené kráľovstvo nedosiahne do brexitu dohodu o voľnom obchode s EÚ, situácia britských domácností sa ešte zhorší. Štúdia nadácie Resolution Foundation a spoločnosti UK Trade Policy Observatory (UKTPO) zistila, že negatívne dôsledky pre najchudobnejšie britské domácnosti budú o tretinu väčšie ako v prípade najbohatších.

Domácnosti s nižším príjmom totiž väčšiu časť z neho minú na nákup základných položiek, ako sú potraviny, nápoje a odevy, ktoré po zavedení ciel zdražejú najstrmšie. Napríklad náklady na oblečenie by sa podľa štúdie mohli zvýšiť o 2,4 percenta, na mliečne výrobky o 8,1 percenta, a na mäsové výrobky o 5,8 percenta.

Výdavky domácností budú rásť

Priemerný ročný výdavok spotrebiteľov by preto mohol stúpnuť o 260 libier (327,15 eur) a viac ako 3 milióny rodín by zaznamenalo ročný nárast výdavkov až o 500 libier alebo aj viac, uviedli vedci.

Životná úroveň domácností je už teraz pod tlakom, keďže spotrebitelia najviac pociťujú dôsledky referenda o brexite z júna 2016. Miera inflácie dosiahla v septembri 3 percentá a je najvyššia za takmer 5,5 roka.

Možnosť dohody je nejasná

Premiérka Theresa Mayová sa snaží dosiahnuť s EÚ dohodu o voľnom obchode, ktorá by zabránila zavedeniu ciel. Kabinet sa však pripravuje aj na prípadný neúspech. Rokovania totiž viaznu, keďže EÚ chce najskôr vyriešiť "rozvod", až potom budúce vzťahy. Vláda v Londýne však Bruselu stále nepredložila svoj návrh na finančné vyrovnanie, ani plány na zabezpečenie práv expatriotov a režim na hraniciach s Írskom.

"Vláda Spojeného kráľovstva si musí uvedomiť, že odchod od rokovacieho stola bez dohody je najhorší možný výsledok," povedala Ilona Serwická z UKTPO. Odchod bez dohody by najviac zasiahol tie domácnosti, ktoré majú už teraz problémy zohnať dosť peňazí na potraviny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.