19.10.2017, 00:00

Susedom sa darí lepšie. A bude sa aj po voľbách

Obom štátom sa hospodársky darí. Rast HDP je výrazne lepší ako pred piatimi rokmi.

česká koruna
Zdroj: Reuters

Česko je naďalej ekonomicky úspešnejšie než Slovensko. Je však dôležité, aby sa našim susedom darilo aj naďalej. Česko je totiž naším druhým najdôležitejším obchodným partnerom. „Ak sa darí ekonomikám našich obchodných partnerov, teda aj Česku, tak to vytvára pozitívne prostredie aj pre náš ekonomický rast,“ vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Česko pôjde voliť
Blížiace sa parlamentné voľby v Českej republike by podľa odborníkov nemali mať výrazný vplyv na slovenskú ekonomiku ani na nastavenie vzájomnej hospodárskej spolupráce. „Trhy síce voľby v Česku pozorne sledujú, ale výraznejšie šoky alebo prekvapenia neočakávajú,“ dodáva Glasová. Podľa nej asi najväčšia obava trhov spočíva v tom, že by so stranou ANO, ktorá by podľa predvolebných prieskumov mohla voľby vyhrať, nechceli spolupracovať ostatné politické strany.


Obom krajinám sa darilo
Slovensko a Česko mali krátko po vzniku samostatných štátov najvyššiu ekonomickú úroveň v rámci celého východného bloku, tvrdia odborníci. „Následne však svoj náskok pred ostatnými bývalými socialistickými krajinami strácali,“ vysvetľuje Karol Morvay z Katedry hospodárskej politiky Ekonomickej univerzity v Bratislave. Dodáva, že naši susedia sú doteraz na špici vo výkonnosti v rámci regiónu strednej a východnej Európy, ale už s oveľa menším náskokom. Slovenská ekonomika sa už viac ako dvadsať rokov snaží dobiehať úroveň tej českej. „Kým krátko po vzniku štátov dosahovala slovenská ekonomika slabé dve tretiny úrovne Česka, v roku 2016 to bolo už skoro 90 percent,“ tvrdí Morvay.


Pred vstupom do Európskej únie mali naši susedia lepšiu štartovaciu pozíciu. Rovnaká úroveň ekonomiky Česka a Slovenska však nebola ani predtým. „Koncom deväťdesiatych rokov začalo Slovensko svoju cestu dynamického ekonomického rastu. Zrealizovalo ťažkú úlohu prechodu na trhovú ekonomiku a uspelo,“ hovorí analytička trhu Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.


HDP
Česká republika je podľa ekonómov dlhodobo výkonnejšia ako slovenská. „HDP na obyvateľa dosahuje u nich 88 percent priemeru Európskej únie, zatiaľ čo u nás 77 percent,“ vysvetľuje Zdenko Štefanides, analytik VÚB banky. Z toho vyplýva, že Slovensko síce zaostáva

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.