19.10.2017, 00:00

Stavba „vertikálnych lesov“ je na vzostupe. Po talianskom Miláne bujnejú Čína aj Francúzsko

Rezidenčné budovy Bosco Verticale sa nachádzajú v talianskom Miláne.
Zdroj: Reuters

Viac ako 20 000 rastlín a stromov, teda ekvivalent dvoch hektárov lesa na dvoch budovách. To sú rezidenčné budovy nazývané Bosco Verticale, čiže vertikálny les v Miláne. Vo svete im však rastie konkurencia a ich koncepcia sa rýchlo šíri od Holandska až po Čínu.

V milánskej štvrti Porta Nuova majú všetci oči len pre tieto dva zalesnené mrakodrapy, kde žije niekoľko celebrít, napríklad chorvátsky futbalista z Interu Miláno Ivan Perišić. Smrekovce, čerešne, jablone, olivovníky či buky. Na každom balkóne rastú desiatky rastlín či stromov, ktoré sú rozmiestnené podľa toho, ako sú odolné proti vetru, a podľa toho, či majú radšej svetlo alebo vlhkosť. 

Tisícky rastlín
Projekt nazvaný Bosco Verticale navrhol slávny taliansky architekt Stefano Boeri. „Zrodil sa z mojej posadnutosti stromami, ako by sa mohli stať podstatnou časťou architektúry,“ povedal agentúre AFP architekt Stefano Boeri. Vertikálny les má, samozrejme, aj svoju ekologickú stránku.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.