Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2021, 12:41

Automobilky stále trápi nedostatok čipov. Predaj vozidiel Mercedes-Benz klesol o 30 percent

Výrobca automobilov počíta s problémami aj v nasledujúcich štvrťrokoch.

Automobilky stále trápi nedostatok čipov. Predaj vozidiel Mercedes-Benz klesol o 30 percent
Zdroj: Reuters

Automobilke Mercedes-Benz klesol odbyt v treťom štvrťroku medziročne o 30,2 percenta na 4 283 61 osobných vozidiel.

Dcérska spoločnosť firmy Daimler trpí podobne ako iní výrobcovia áut nedostatkom automobilových čipov. Mercedes to uviedol vo svojom dnešnom oznámení a dodal, že s problémami počíta aj v nasledujúcich štvrťrokoch.

Nedostatok mikročipov

Dvojciferný percentuálny pokles vykázalo viacero regiónov vrátane Nemecka, Európy a Číny, ktorá je pre firmu najväčším trhom.

Predaj napriek celosvetovému dopytu a silnému rastu objednávok brzdia nedostatočné dodávky polovodičov. Tie sa prejavili predovšetkým v septembri.

Najväčší záujem zákazníkov bol o modely Mercedes-Maybach a Mercedes-AMG a elektromobily na batériu. Odbyt plug-in hybridov a elektromobilov sa zvýšil o 143 percent na 1 843 69 vozidiel.

Za prvých deväť mesiacov roka zvýšil Mercedes odbyt o 2,7 percenta na 1,59 milióna vozidiel. Náskok v porovnaní s minuloročným polrokom, ktorý bol zaťažený uzavretím ekonomiky kvôli pandémiu koronavírusu, sa ale po treťom kvartáli výrazne znížil.

Automobilový priemysel teraz trápi nedostatok mikročipov, pretože ich výroba v mnohých ázijských krajinách musela byť kvôli šíreniu covidu-19 prerušená.

Zastavujú línky

Časť výroby sa tiež preorientovala na iné odvetvia. Automobilové koncerny v Číne aj v Európe, vrátane Českej republiky preto opätovne zastavujú výrobné linky.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto od 27. septembra na celý týždeň úplne prerušila výrobu vo všetkých troch svojich závodoch v Českej republike.

Pretože dopyt prevyšuje ponuku a dodávateľské lehoty sú dlhé, nemusia výrobcovia podľa agentúry DPA skoro vôbec poskytovať zľavy. Ťažia teda z vyšších cien pri nových aj ojazdených vozidlách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.