20.10.2017, 13:25

Zostrelenie stíhačky je zabudnuté. Turecko smeruje k výstavbe prvej jadrovej elektrárne, postavia ju Rusi

Projekt má meškanie kvôli ochladeniu vzťahov medzi oboma krajinami z roku 2015.

jadrová elektráreň francúzsko
Zdroj: Reuters

Prvá jadrová elektráreň v Turecku získala počiatočné stavebné povolenie a všetky povolenia by mala získať v prvej polovici budúceho roka. Uviedla to dnes turecká divízia ruského Rosatomu, ktorá má elektráreň postaviť. Elektráreň v Akkuyu, ktorej výstavba má stáť 20 miliárd dolárov (16,9 miliardy eur), mala pôvodne začať vyrábať elektrinu do roku 2020.

Teraz sa však očakáva, že prvý blok elektrárne spustí výrobu najskôr za sedem rokov od začatia výstavby. Turecko a Rusko podpísali medzivládnu dohodu o projekte v roku 2010. Projekt má však meškanie kvôli technickým problémom a zhoršeniu vzťahov medzi krajinami po tom, čo Turecko koncom roka 2015 zostrelilo nad turecko-sýrskou hranicou ruský bombardér zapojený do operácií v Sýrii.

Dovozca energie 

Elektráreň v južnom Turecku by mala uspokojiť dopyt po elektrine v krajine zo šiestich až siedmich percent. Celkovo má mať elektráreň štyri reaktory s výkonom 1 200 megawattov. Spoločnosť Rosatom minulý mesiac uviedla, že chce začať práce na elektrárni do konca marca, napísala agentúra Reuters.

Turecko absolútnu väčšinu svojej spotreby energie dováža, čo pre nich znamená ročné náklady zhruba 50 miliárd dolárov (42,3 miliardy eur).

Viacero elektrární 

V roku 2014 podpísala Ankara dohodu o výstavbe druhej jadrovej elektrárne s konzorciom japonských spoločností Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation spolu s francúzskou GDF Suez.

Predvlani vláda začala rokovania o výstavbe tretej jadrovej elektrárne s americkou spoločnosťou Westinghouse, osud projektu je ale neistý, pretože Westinghouse tento rok vyhlásil bankrot.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.