Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2017, 16:30

Saudská Arábia zdvojnásobí investičný fond, naplní ho ďalšími miliardami

Ide o súčasť ekonomických reforiem.

Saudská Arábia zdvojnásobí investičný fond, naplní ho ďalšími miliardami
Zdroj: Reuters

Saudská Arábia plánuje do roku 2020 takmer zdvojnásobiť objem aktív vo svojom investičnom fonde Public Investment Fund (PIF) na 1,5 bilióna rijalov (340 miliárd eur). Plán je súčasťou ekonomických reforiem, ktoré majú znížiť závislosť krajiny na exporte ropy a podporiť rozvoj súkromných podnikateľských aktivít.

Vyplýva to z dnes zverejneného takmer stostránkového materiálu s plánmi na činnosť fondu na obdobie 2018 až 2020. V prepočte na doláre by sa mala hodnota aktív spravovaných fondom PIF zvýšiť na 400 miliárd dolárov zo súčasných zhruba 230 miliárd dolárov .

Tisíce miest

Fond, ktorý je hlavným štátnym fondom saudského kráľovstva, by mal okrem iného obdržať prostriedky z plánovaného odpredaja päťpercentného podielu v štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. V nasledujúcich dvoch rokoch plánuje fond PIF vytvoriť 20-tisíc priamych pracovných miest a ďalších 256-tisíc miest v stavebníctve.

Až 210 miliárd rijálov investuje do pokročilého technologického sektora a do výskumu a vývoja doma aj v zahraničí. Zvýši tiež investície do infraštruktúry v USA a do rusko-saudskoarabských projektov. Fond už v minulosti investoval napríklad do amerického prevádzkovateľa alternatívnek taxislužby Uber, do ktorého vložil 3,5 miliardy dolárov (3 miliardy eur).

Púštne megamesto

Saudská Arábia sa tiež chystá vybudovať priemyselnú zónu, ktorá by ju spojila s Jordánskom a Egyptom. Do zóny NEOM majú saudskoarabská vláda, fond PIF a domácu i zahraniční investori v nasledujúcich rokoch vložiť pol bilióna dolárov.

Zóna sa nachádza na jednej z najvýznamnejších svetových ekonomických tepien a vďaka svojej polohe by sa mohla stať strategickým centrom spájajúcim Áziu, Európu a Afriku. Saudská Arábia teraz organizuje investičnú konferenciu. Trojdňovej akcie sa zúčastňujú zástupcovia svetového obchodu, vysokí manažéri najväčších svetových firiem a čelní predstavitelia hostiteľskej krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.