Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2017, 14:15

Čoraz viac českých firiem otvára dvere dôchodcom. Majú punc spoľahlivosti a skúseností

Čoraz viac českých firiem má v pláne zamestnávať ľudí v dôchodkovom veku.

Čoraz viac českých firiem otvára dvere dôchodcom. Majú punc spoľahlivosti a skúseností
Zdroj: Dreamstime

Nezamestnanosť v Česku je najnižšia za posledných 20 rokov a pre mnohé firmy je veľmi náročné nájsť zamestnancov. Stále viac zamestnávateľov preto ponúka prácu aj dôchodcom, ktorí by sa o ňu pred pár rokmi pravdepodobne márne usilovali.

Ako uviedol Český štatistický úrad, pred tromi rokmi pracovalo v Česku 166-tisíc starobných dôchodcov a ich podiel na celkovom počte pracujúcich predstavoval 3,3 percenta. Vlani ich už bolo viac než 198-tisíc a na celkovej zamestnanosti sa podieľali 3,9 percenta.

Počet seniorov v práci rastie

Tento rok je nedostatok pracovníkov citeľný už naprieč celou ekonomikou a počet novo zamestnaných dôchodcov podľa zistení odborníkov sa opäť zvýšil. V Česku je momentálne približne tretina firiem, ktoré sú ochotné dôchodcov zamestnávať. Vyplynulo to z prieskumu ČSOB pre Právo.

Pätina malých a stredných firiem zamestnáva dôchodcov už dnes a 10 percent o tom uvažuje do budúcnosti. Ďalších 11 percent spoločností v prieskume uviedlo, že má ľudí v preddôchodkovom veku, ktorých si chce udržať aj potom, ako im vznikne nárok na dôchodok.

Pod priemerom

Niektoré firmy zamestnávajú ľudí v dôchodkovom veku dlhodobo. "Zamestnávame ich veľmi radi, pretože majú skúsenosti a sú veľmi spoľahliví. A čo je možno prekvapujúce, radi sa učia nové veci a nemajú taký problém s modernými technológiami, ako sa niekedy traduje," povedal pre Právo Mojmír Urbánek z firmy CIUR, ktorá vyrába izolačné systémy, klimatizáciu a priemyselné vlákna.

Ale napriek tomu, že záujem firiem o dôchodcov rastie, Česko podľa odborníkov zostáva v rámci krajín Európskej únie jednou z najhorších, čo sa týka schopností efektívne podporovať práceschopných seniorov, aby pri dosiahnutí dôchodkového veku okamžite neodišli z trhu práce.

Podiel pracujúcich dôchodcov je v Česku pod európskym priemerom. Po dosiahnutí dôchodkového veku ďalej pracuje asi 13 percent Čechov a Češiek. V Európskej únii je to v priemere 15,5 percenta. V severských štátoch do práce ďalej chodí až 35 percent seniorov a senioriek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.