Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2017, 21:55

Sila Sibíri bude dokončená neskôr. Miliardy kubíkov ruského plynu budú však do Číny prúdiť načas

Potrubie o dĺžke tritisíc kilometrov bude zásobovať čínsky trh v plnom profile v roku 2024.

Sila Sibíri bude dokončená neskôr. Miliardy kubíkov ruského plynu budú však do Číny prúdiť načas
Zdroj: Reuters

Ruský plynárenský gigant Gazprom predĺžil termín dokončenia všetkých prác na plynovode Sila Sibíri o dva roky. Potrubie, ktoré má privádzať plyn do Číny, tak bude dokončené až v roku 2024.

Počiatočné dodávky týmto plynovodom ale majú začať podľa doterajšieho plánu v decembri 2019, uviedla s odvolaním na dokumenty ruského podniku agentúra Reuters.

Miliardy kubíkov ročne

Viac ako 3-tisíc kilometrov dlhý plynovod by mal do Číny prepravovať až 38 miliárd metrov kubických ruského plynu ročne. Nový plynovod má byť najdlhšou sieťou na prepravu plynu na svete a má pomôcť Rusku znížiť závislosť na európskom trhu. Jeho výstavbu začiatkom septembra 2014 slávnostne otvoril prezident Vladimir Putin.

Firma odmietla poskytnúť bližšie informácie k dôvodom oneskorenia. Dnes však uviedla, že v tomto roku zvýši investície do plynovodov na 209,9 miliardy rubľov (3,1 miliardy eur) z predtým plánovaných 158,8 miliardy rubľov.

Miliardový projekt

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Firma je kľúčovým dodávateľom plynu viacero rad európskych krajín.

Rusko a Čína uzavreli v roku 2014 dohodu o dodávkach plynu za 400 miliárd dolárov (345 miliárd eur). Súčasťou dohody je aj výstavba plynovodu z nových polí, za ktoré ruská strana zaplatí 55 miliárd dolárov (47 miliárd eur). Celkové investície oboch krajín sa majú vyšplhať cez 70 miliárd dolárov (60 miliárd eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.