Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2017, 21:20

České banky zvyšujú úroky pri hypotékach

Reagujú tak na zmeny prijaté Českou národnou bankou.

České banky zvyšujú úroky pri hypotékach
Zdroj: Dreamstime

Česká národná banka (ČNB) minulý štvrtok (2.11.) už druhýkrát v tomto roku zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu a české banky na to začali hromadne reagovať.

K zdraženiu hypoték už pristúpili nielen niektorí menší hráči na hypotekárnom trhu ako UniCredit, Raiffeisenbank a Sberbank, ale aj Česká sporiteľňa, ktorá sa chce vrátiť na pozíciu jednotky na českom trhu, a preto dlhodobo ponúka jedny z najvýhodnejších sadzieb. Tým zároveň významne ovplyvňuje cenovú politiku ostatných konkurentov.

Zmeny pri rôznych fixáciach

"Od 6. novembra sme zvýšili ponúkané sadzby hypoték u 5-ročnej fixácie na 2,29 %, to znamená o 0,1 %," potvrdil pre české Hospodárske noviny (HN) hovorca Českej sporiteľne Filip Hrubý. Česká sporiteľňa zároveň zvýšila sadzby pri 8-ročných fixáciách na 2,39 %.

V predchádzajúcich obdobiach pri nich ponúkala rovnakú sadzbu ako pri 5-ročných fixáciách. Pri 10-ročných fixáciách stanovila úrok od 2,49 %.

Budú nasledovať ďalší

Podľa informácií z trhu čoskoro budú nasledovať ďalšie významné banky. "Naše sadzby zvýšime tento týždeň," uviedla pre HN Andrea Vokálová, hovorkyňa Hypotečnej banky, ktorá je lídrom hypotekárneho trhu a aktuálne inzeruje minimálny úrok pri 5-ročnej fixácii od 2,39 %.

"Hlavnými faktormi, ktoré tlačia ceny hypoték hore, je regulácia objemu poskytovaných hypoték nad 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti a predovšetkým zvýšenie sadzieb na medzibankovom trhu.

Ceny tlačí hore viacero faktorov

Za posledných 12 mesiacov peniaze na vstupe bankám zdraželi takmer štvornásobne a banky pre konkurenciu boli nútené tento rozdiel absorbovať prostredníctvom zníženia ziskovej marže.

Zvýšenie sadzieb ČNB, ktoré sa udialo minulý týždeň, je pre banky ďalším impulzom, a tiež ospravedlnením pre zdraženie hypoték," komentoval súčasný vývoj na českom hypotekárnom trhu Luboš Svačina, analytik maklérskej spoločnosti Golem Finance, ktorá predáva hypotéky väčšiny bánk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.