Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2017, 17:18

Firma Nike využila medzeru. Dane v Európe si scvrkla na minimum, ukázali uniknuté dokumenty

​Vyplynulo to z dokumentov, ktoré pod názvom Paradise Papers zverejnilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov.

Firma Nike využila medzeru. Dane v Európe si scvrkla na minimum, ukázali uniknuté dokumenty
Zdroj: Reuters

Americký výrobca športovej obuvi Nike využil medzeru v holandských zákonoch, vďaka čomu si dokázal znížiť dane platené v Európe len na 2 percentá. Ukázali to uniknuté dokumenty o investíciách ľudí a podnikov v takzvaných daňových rajoch známe ako Paradise Papers.

Podľa dokumentov všetky príjmy, ktoré spoločnosť Nike vygenerovala v Európe, boli sústredené do dvoch firiem nachádzajúcich sa v Holandsku. To firme umožnilo "vyhnúť sa zaplateniu dane zo zisku v krajinách, kde svoju športovú obuv reálne predáva," napísal francúzsky denník Le Monde.

​Vyplynulo to z dokumentov, ktoré pod názvom Paradise Papers zverejnilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ). To už minulý rok zverejnilo dokumenty o investíciách viacerých spoločností, ale aj politikov a známych osobností v takzvaných daňových rajoch známych ako Panama Papers.

"Využitie holandského fiškálneho systému a jeho obrovských možností na optimalizáciu daní následne umožnilo americkej spoločnosti stlačiť si v Európe daň zo zisku len na 2 percentá, zatiaľ čo európske firmy platia daň v priemere 25 percent," informoval francúzsky denník Le Monde.

Firma s tým začala v roku 2014 a ako dodal denník, za tri roky sa jej vďaka tomu podarilo znížiť dane v celosvetovom meradle z pôvodných 24 percent na v priemere 16 percent.

Firma sa bráni, že neurobila nič nelegálne, iba využila možnosti, ktoré jej zákony umožňovali. Takéto vysvetlenie sa však nepáči britskej mimovládnej organizácii Oxfam. Ako povedala hovorkyňa Oxfamu vo Francúzsku Manon Aubryová, "z týchto desiatok miliárd, ktoré neboli na daniach zaplatené, mala osoh malá skupina megaboháčov, zatiaľ čo štátne rozpočty prišli o peniaze. A sú to tí najchudobnejší, ktorí za to platia".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.