Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2017, 14:55

Veľké výletné lode dostali stopku. Parkovať budú môcť v neatraktívnej lokalite Benátskej lagúny

Odporcovia argumentovali poškodzovaním historických budov i kanálov.

Veľké výletné lode dostali stopku. Parkovať budú môcť v neatraktívnej lokalite Benátskej lagúny
Zdroj: Reuters

Benátske gondoly a prevozné člny sa už nebudú musieť prieť s veľkými výletnými loďami o kotviace miesto pri ikonickom Námestí sv. Marka. Vládny výbor totiž rozhodol, že plavidlá s hmotnosťou 100-tisíc ton a viac budú musieť absolvovať menej atraktívnu trasu do priemyselného prístavu Marghera, ďaleko od Veľkého kanála (Canal Grande). Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Nariadenie vychádza z dočasného obmedzenia, ktoré vyhlásili pred štyrmi rokmi. Benátčania i ochrancovia prírody dlhodobo upozorňovali na riziká plavby rozmerných výletných lodí popri zraniteľnom historickom centre tohto "mesta postaveného na vode", pričom lode neraz svojou výškou presahovali aj tamojšie gotické či byzantské kostoly.

Podpora starostu

Tento plán podporil i benátsky starosta Luigi Brugnaro ako odpoveď na požiadavky obyvateľov, lukratívneho odvetvia cestovného ruchu, ako aj pamiatkarov, ktorí upozorňujú na poškodzovanie budov, plytkej lagúny a kanálov.

"UNESCO i celý svet chcem uistiť, že máme riešenie. Zohľadňuje to aj všetky pracovné pozície vytvorené priemyslom výletných plavieb, ktoré si absolútne nemôže dovoliť straty. Môžeme začať pracovať na plánovaní výletných plavieb," uviedol Brugnaro po stretnutí vládneho výboru povereného ochranou Benátok.

Nové trasy

Podľa ministra pre infraštruktúru a dopravu Graziana Delria sa musia do štyroch rokov vytvoriť nové trasy.

Lode s hmotnosťou vyše 96-tisíc ton dostali v roku 2013 zákaz plavby v kanáli Giudecca, zatiaľ čo množstvo menších lodí využívajúcich túto vodnú cestu bolo obmedzené na päť denne. Predmetnú legislatívu však zrušili koncom roka 2015.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.