Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2017, 00:00

Nike si výrazne pomohla vďaka trikom so svojimi filiálkami na Bermudách a v Holandsku

Nike si výrazne pomohla vďaka trikom so svojimi filiálkami na Bermudách a v Holandsku
Zdroj: Reuters

S ľahkosťou vlastného sloganu Just Do It! Optimalizoval výrobca módy Nike v poslednej dekáde svoje dane. Ako odhalili Paradise papers, firma zisky z mnohých krajín prefiltrovala cez filiálky v Holandsku a na Bermudách. A navyše sama sebe účtovala poplatky za ochranné známky.


Americký výrobca športového vybavenia, obuvi a módy podľa uniknutých dokumentov získal v máji 12 miliárd nezdanených dolárov len vďaka tomu, že rýchlo prelieval zisky medzi svojimi pobočkami v daňových rajoch. Účtovníckymi operáciami Nike znížil svoju daňovú záťaž z 34,9 percenta v roku 2007 na 13,2 percenta vlani.


Prepracovaný plán
Recept spoločnosti na nízke dane pomohla rekonštruovať súčasná aféra Paradise papers. Tá ukázala predovšetkým na politicky vplyvné osoby s motiváciou ukryť svoj majetok v daňových rajoch, prípadne na firmy, ktoré sa snažili znížiť svoju daňovú záťaž a získať tak výhodu oproti svojej konkurencii. To je prípad aj značky Nike.


Ako podotkol britský list The Guardian, firme sa podarilo vďaka využívaniu sivých zón, legislatívnych medzier, daňových rajov, nulového zdanenia a vďaka presunom peňazí a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.